RTSK 2020 – i nie jesteś sam!

Zwracamy się do wszystkich, którym leży na sercu przyszłość Radzionkowa – do tych mieszkańców centrum, Górki, Starego Końca, Rojcy, którzy podobnie jak my zastanawiają się, jak nasze miasto będzie funkcjonowało za 10 lat i przez następne dekady. 

 Czy myślałe(a)ś kiedyś o pracy na rzecz miasta, o wcielaniu w życie podniosłych idei, które poprawią byt twoich bliskich, sąsiadów i wszystkich współmieszkańców, których mijamy chodząc codziennie utartymi radzionkowskimi ścieżkami? Jeżeli odpowiedź na to pytanie brzmi TAK, mamy dla Ciebie interesujuącą wiadomość: miasto potrzebuje Cię bardziej niż kiedykolwiek i bardziej niż Tobie mogło się zdawać!

Tak, to nie pomyłka. Na prawdę jesteś potrzeb(a)y, by z nami przemienić miasto w taki sposób, by prawie wszyscy (nie urodził sie jeszcze taki, który by wszystkim dogodził) będą się w nim dobrze czuli. Powiesz, że dużo zmieniło się na lepsze, że aktualnie trwają prace nad poprawą bytu? Tak, prawdą jest, że spacerując po Księżej Górze, placu Letochów albo ulicą Kużaja mamy wrażenie, że powstały fajne rzeczy, bo tak faktycznie się stało! Powiedzmy to głośno, że cieszymy się z hali sportowej, gonków, szkół i fontanny.

Bezrobocie, brak perspektyw dla młodych, zero powstajacych mieszkań, pogłębiające się rozwarstwienie społeczne, topniejący (wraz z liczną mieszkańców) rynek zbytu towarów i usług, nierentowność i upadłość kolejnych małych przedsiębiorstw, niezałatwione i narastające problemy komunikacyjne – czy te rzeczy można jendoznacznie powiązać z Radzionkowem, czy to tylko wyolbrzymienie lub wymysł grupki pesymistycznie myślących ludzi? Miasto dziś tak na prawdę potrzebuje twojego zaangażowania, i to natychmiast.

Chude lata w biznesie lokalnym

Nie zrozumiesz nikogo lepiej, jeśli nie przejdziesz się w jego butach – mówi przysłowie. Nasi urzędnicy powinni wejść w “buty” przedsiębiorców z Radzionkowa i przez kilka tygodni poprowadzić mały lokalny biznes. Wówczas spróbowaliby sprostać rosnącym kosztom i wypełnianiu kolejnych urzędniczych formularzy. Ludziom, którzy próbują wydostać się z familoków czy innych mieszkań socjalnych o niskim standardzie byłoby znacznie łatwiej się przenieść, gdyby przedstawiciele władzy zamieszkali z nimi przez pewien czas. Dlatego wiele dobrze prowadzonych firm czy nowoczesnych korporacji wymaga, by kadra kierownicza od czasu do czasu przyjmowała telefoniczne zgłoszenia rozżalonych klientów, by otwierała i czytała listowne skargi lub nawet wybrała się do sklepów czy punktów obsługi klienta, by spotkać się z petentem twarzą w twarz. Celem jest zrozumienie.

Właśnie zrozumienie potrzeb Radzionkowa przez pryzmat nowych pokoleń to cecha, która najlepiej identyfikuje projekt RTSK 2020. Inne słowa, które opisują, to co robimy to m.in.:

Młodość – mamy co najmniej 2 x więcej energii niż 40 i 50 latkowie, którzy na ogół pracują w instytuacjach, możemy pracować lepiej i wydajniej, efektowniej i efektywniej

Wykształcenie – profile naszej edukacji i praktyki zawodowej są lepiej dopasowane do służby publicznej niż dotychczasowych ludzi “u steru”

Nowoczesność – obecne próby modernizacji miasta są jedynie skromną próbką tego, co pokolenie RTSK 2020 może zaoferować naszej gminie

Kreatywność – pomysły i koncepcja samorządu RTSK 2020 wzniesie Radzionków na taką pozycję w regionie, na której jeszcze nigdy nie był lub nawet się nie zbliżył.

Nowoczesność to spojrzane globalne i długofalowe, takiego brakowało w Radzionkowie po odzyskaniu praw miejskich w roku 1998. Przez kolejne kadencje realizowano mniej lub bardziej przemyślane projekty. Obserwowaliśmy pewną zmianę warty, gdy przyszli nieco młodsi samorządowcy z programem opartym o rozwój walorów rekreacyjno-sportowych oraz poprawę wizerunku Gminy. Z perspektywy kilku lat wszystkie dotychczasowe programy w ogólnym rozrachunku okazały się dosyć zbliżone.

Dlaczego tak się stało, że Radzionków wciąż jest gminą, która musi poszukiwać rozwiązań dla trudnych problemów, z którymi borykają sie na co dzień mieszkańcy zamiast szczycić się statusem nowoczesnej, przyjaznej enklawy dobrobytu na wzór małych i średnich miast w krajach zachodnich?

Niecałkiem sprawdziła się koncepcja rekreacyjno-sportowej sypialni na obrzeżu poprzemysłowej aglomeracji. Mieszkańcy miasta-sypialni pracują zazwyczaj w innym, zwykle nieodległym ośrodku miejskim, tam też korzystają z większości usług. W Radzionkowie doszło do dosyć dziwnej sytuacji – z jednej strony ucieczka od syndromu sypialni poprzez rozbudowę usług sportowo-rekreacyjnych, a drugiej pogłębienie niekorzystnych tendencji „sypialnianych” w związku z wyjazdami ludzi za chlebem. Wprawdzie teraz w Radzionkowie mamy dużo „igrzysk”, lecz patrząc obiektywnie brakuje chyba ważniejszego – „chleba”.

Młodzi w działaniu – youth in action

Nie będziemy na dzień dobry wyjawiać wszystkich pomysłów. Nawet ludzie najbardziej pasywni w działaniu i myśleniu słysząc o bardzo dobrym pomyśle zaczynają mobilizować się, by jednak coś zrobić (szczególnie jeśli jest okazja, by kogoś wyprzedzić w pomyśle).

Sektor publiczny powinien bardziej się sprofesjonalizować. Oznacza to np. wyrównanie efektywności pracy w sferze budżetowej i prywatnej. Zgodnie z koncepcją pokolenia RTSK 2020, urzędnicy powinni charakteryzować się taką pracowitością oraz kompetencjami jak pracownicy dużych firm prywatnych.

Dlatego na wstępie mówiliśmy, że Twoja pomoc się przyda. Każde chętne ręce do pracy są istotne, by zrealizować plan dla miasta z RTSK 2020.

Gwarancja wydajności i zysku

RTSK 2020 to nie utopia. Samorząd stwarza możliwości profesjonalizacji urzędników, jeżeli działa w otoczeniu społeczeństwa obywatelskiego, czyli realnie demokratycznym. By takie mogło istnieć potrzebne są media prezentujące odmienne wizje rozwoju (np. Głos Radionkowski lub Cider Forum) oraz ugrupowania, stowarzyszenia czy wszelkie organizacje nie powiązane ze sobą interesami, które także składają odmienne propozycje. Taką organizacją jest właśnie RTSK 2020 w kooperacji z innymi organizacjami pozarządowymi podobną strategię wyznającą np. Przyjazny Samorząd, z którymi chcemy efektywnie współdziałać. To jest po prostu najlepsze miejsce dla Ciebie! W dalszej części możesz dowiedzieć się, jak mógłbyś pomóc.

———

Możesz powiedzieć, że tej młodej, niewątpliwie zdolnej ekipie najzwyczajniej brakuje doświadczenia, więc może lepiej, gdyby przez kolejne lata pozostawić dotychczasowych oficjeli, którzy jak to się mówi “grzeją ciepłe fotele”, ale z drugiej strony coś tam umieją. Pomyślisz, że tym chętnym do pracy 20 i 30 latkom nie powiedzie się, by z marszu przekuć swoje wspaniałe wizje w konkretne czyny. Może lepiej zakonserwować 40 i 50 latków do dalszej pracy nad rozwojem Radzionkowa? W końcu przysłowie mówi – lepszy wróbel w garsći niż gołąb na dachu.

Nie. Po pierwsze, mentorem naszej drużyny jest prezes Paweł Bomba, który jak doskonale pamietamy, zaszedł z Ruchem Radziobków tak daleko, że trudno byłoby sobie wyobrazić, iż można jeszcze więcej osiagnąć, dysponując tym, czym się w Radzionkowie dysponuje. Teraz, przy całym szacunku dla dorobku poprzedniego pokolenia, któremu zawdzięczamy samorządny i wolny Radzionków nadeszła pora wyznaczona przez RTSK 2020, by nasza gmina doszła do swego rodzaju ekstraklasy miejskiej. Nie chcemy metropolii z dostępem do morza, chcemy mieć średnie zasobne, prawie samowystarczalne miasto, które będzie żywić się swoją obenością w metropolitalnym otoczeniu, a nie odwrotnie.

Trzeba działać szybko

To, czego nauczyliśmy się w nowoczesnej gospodarce rynkowej, to zdolność do szybkiego rozpoznawania okazji rozwojowych zanim zrobią to inni, czyli inne samorządy. Ta cecha oddziela wygranych od przegranych.

Uwaga – nadal jesteś scepytykiem?

Za każdym razem słysząc o szansie, która polepszy nasz byt nabieramy sceptycyzmu. I prawidłowo. Wiele deklaracji brzmi zbyt dobrze, by mogło być prawdą. Jedanak jeśli myślisz, że nasza propozycja Cię rozczaruje, to odpowiedź brzmi: zdecydywanie NIE!

Powtórzymy jeszcze raz, co mówiliśmy o gwancji zysku dla ogółu

Przeanalizowaliśmy wiele przypadków gmin z naszego otoczenia (by każdy wiedział, że mamy poważną wizję Radzionkowa!). Dziś możemy powiedzieć, że nasza koncepcja rozwoju miasta jest uzasadnionia. Radzionków będzie zamożny i nowoczesny. Przy ostrożnym szacunku nasza gmina jest zdolna do znalezienia się w czołówce miast o najwyższym standardzie życia w województwie.

Jestem zainteresowany(a) przyłączeniem sie do RTSK 2020 – co teraz?

RTSK 2020 – jest najbardziej otwartą z wszystkich organizacji w Radzionkowie. Możesz w każdej chwili zasilić jego szeregi. Wystarczy, że wyślesz krótką wiadomość e-mail z dopiskiem w temacie: CHCĘ DOŁĄCZYĆ na adres 2020@rtsk.pl

Dostaniesz wiadomość zwrotną z zaproszeniem na spotkanie, na którym obecny prezes RTSK Paweł Bomba osobiście z Tobą porozmawia i przedstawi nasze priorytety. Jest doświadczonym działaczem, który potrafi rozpoznać w człowieku najlepsze cechy. Jeżeli okaże się, że jesteś jednym z najlepszych ludzi, mającym spory potencjał, to otrzymasz zadanie związane z projektem RTSK 2020. Ten projekt to szansa zarówno dla Ciebie, jak i dla miasta, bo jeszcze nigdy w żadnym innym planie, interes jednostki nie był tak równoznaczny i zrównoważony z interesem ogółu.

——–

PS. Nie jesteśmy komitetem, który organizuje się kilka miesięcy przed wyborami, żeby zdobyć stanowiska. Prezentujemy RTSK 2020 już teraz, gdy na dobrą sprawę jezcze nie opadł kurz po ostatniej kampanii wyborczej. Mamy spójną wizję nowoczesnego miasta, którą chcemy realizować. Możesz nas wesprzeć mniej lub bardziej czynnie, możesz się przyłączyć do RTSK 2020 i działać dla rozwoju miasta przez najbliższą dekadę i dłużej.

PS2. Pierwszym zauważalnym efektem działalności RTSK 2020 jest nowa strona rtsk.pl, na której się znajdujesz.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.