PO ma 46,6% w okręgu gliwickim – czy Radzionków wywalczył posła?

Korpak patrzy z uwagą na sondażeWg sondażu TNS OBOP zwycięska Platforma może liczyć na 46,64% głosów oddanych w okręgu nr 29, do którego należy Radzionków. Od układu głosów oddanych na kandydatów PO będzie zależał podział mandatów. Józef Korpak powiedział, że suma mandatów PO może wynieść 5, co byłoby bardzo dobrym wynikiem. Nie ulega wątpliwości, że pewna cząstka sondowanej przewagi na PiSem (27,32% w okręgu 29) jest pokłosiem głosowania mieszkańców Radzionkowa, którzy stanęli przed szansą uzyskania reprezentanta swej gminy w sejmie i w szeregach rządzącej partii.

Obserwując wyniki sondażowe w wojewódzkim sztabie PO Józef Korpak tryskał optymizmem, przy czym ostrożnie wypowiadał się o swoich szansach. Ewentualny piąty mandat dla PO otwierałby przed nim pewną szansę. Radzionkowski polityk powiedział nawet, że musiałby stać się cud, aby liczba oddanych na niego głosów wyniosła około 10 tys, co gwarantowałoby znalezienie się w doborowym gronie na Wiejskiej. Jeśli suma oddanych głosów będzie znacznie skromniejsza, to kandydat z Radzionkowa raczej nie zdobędzie piątego mandatu z prognozowanej puli Platformy w optymistycznym wariancie.

Prognoza Gazety Wyborczej studzi emocje wywołane euforią w sztabie PO, bo PiS, który zdobył nieco powyżej 1/4 głosów może uzyskać 1/3 okręgowych mandatów:

PO 4 mandaty
PiS 3 mandaty
Ruch Palikota 1 mandat
SLD 1 mandat

Przypomnijmy, że kandydujący Józef Korpak został parlamentarzystą w 2000 r. po rezygnacji posła Sroki z Rudy Śląskiej. Mieszkaniec Rojcy był pierwszym kandydatem na liście rezerwowej AWSu. Z ramienia tej partii startował w wyborach w 2001 r. uzyskując bardzo dobry wynik mimo ogólnej klęski ugrupowania, które nie weszło do sejmu.

Wg sondażu TNS OBOP w okręgu 29 Ruch Palikota zdobył 10,74%, a SLD 7,64% głosów.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.