NASZA BARBÓRKA, DOBRA PANI

Kult św. Barbary nie ogranicza się jedynie do Śląska, gdzie z racji istnienia wielu kopalń jest szczególnie utrwalony. Święta jest patronką nie tylko górników, ale i flisaków, marynarzy, chłopów, architektów, dekarzy, murarzy, ludwisarzy, kowali, kamieniarzy, cieśli, grabarzy, dzwonników, kapeluszników, kucharzy, rzeźników, dziewcząt, więźniów, ludzi narażonych na wybuchy, np. artylerzystów, pracowników prochowni i arsenałów, kanonierów, saperów, straży ogniowej, umierających; jest opiekunką twierdz i wież; wzywana jest w modlitwie o dobrą śmierć, w przypadku zagrożenia przez ogień, o oddalenie burzy, zarazy i dżumy. 

W średniowieczu zaliczano św. Barbarę do grona czternastu „orędowników, mających stały dyżur ratowniczy nad światem”. Ale to my górnicy kultywujemy tradycję narodową i w sposób szczególny czcimy co roku  4 grudnia jej i swoje święto. Na terenie KWK Powstańców Śląskich były kaplice Św. Barbary zarówno na Ruchu I („Bytomka”)jak i na Ruchu II („Buchac”). Obecnie na czynnej kopalni w Piekarach Śląskich na cechowni znajduje się ołtarz Św. Barbary. Na dole , na poziomie 438 staraniem załogi powstała kaplica Św. Barbary o którą dbają w sposób szczególny pracownicy oddziału GZL. Historia figury Św. Barbary , która znajduje się na dole ZG „Piekary” jest bardzo ciekawa. NSZZ „Solidarność” Andaluzja w 1990 r. zakupił w Pracowni Rzeźbiarskiej Schaefra w Piekarach Śląskich rzeźbę św. Barbary, jednocześnie  w tym czasie na dole kopalni na poz. 415 pracownicy KWK „Andaluzja” wykonali kaplicę. 2 grudnia 1990 r. rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana przez Jego Ekscelencję Ks. Biskupa Ordynariusza Damiana Zimonia w Kościele Św. Piotra i Pawła w Brzozowicach – Kamieniu podczas której została poświęcona figura . Po Mszy Św.  została uroczyście  poświęcona na poz. 415 przez dostojnego gościa kaplica św. Barbary. Na tablicy upamiętniającej to wydarzenie górnicy tak napisali:

 

„Święta Barbaro patronko naszych codziennych spraw,

prowadź nas jasną drogą, aż do niebiańskich bram”.

       

W związku z połączeniem KWK „Andaluzja” z KWK „Julian” i rozpoczęto wydobycia węgla w filarze ochronnym i ku niepocieszeniu braci górniczej kaplica na poziomie 415 musiała zostać zlikwidowana.

W listopadzie 2007 r. figura patronki została tymczasowo umieszczona na ołtarzu św. Barbary w cechowni KWK „Andaluzja”. Przez 16 lat górnicy modlili
się na poziomie 415 do św. Barbary. Były plany o powstaniu nowej kapliczki w rejonie szybu „Dołki”, ostatecznie postanowiono, że nowa kaplica Św. Barbary zostanie wykonana
w ZG „Piekary” na poziomie 438 m. Pracownicy oddziału GZL wykonali nową kaplicę właśnie na poziomie 438 m, gdzie została umieszczona Św. Barbara. Uroczystości poświęcenia nowej kaplicy w dniu 26 kwietnia 2008 r. dokonał ks. prałat Władysław Nieszporek, proboszcz Bazyliki Matki Boskiej Piekarskiej. Święta Barbara wróciła więc
na swoje miejsce przypominając Braci Górniczej, że jest ich opiekunką w ich ciężkiej pracy dla dobra swych rodzin i dobra nas wszystkich.

W związku ze zbliżającym się  Świętem Górnika pragnę całej braci górniczej, hutniczej, ludziom ciężkiej i niebezpiecznej pracy oraz tym , którzy już po znoju i trudzie codziennej pracy odpoczywają na zasłużonej emeryturze złożyć najserdeczniejsze życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności i nieustannej opieki naszej patronki Świętej Barbary.

Zapraszam również Wszystkich, którzy chcą w atmosferze biesiadnej uczcić to święto
2 grudnia 2011 r. do  restauracji „U Letochów” na 9 już Biesiadę Górniczą organizowaną przez RTSK. Podczas biesiady jak zwykle będziemy się raczyć złocistym napojem z Browarów Tyskich, smakować specjałów kuchni  śląskiej serwowanych przez kucharzy restauracji„U Letochów” oraz śpiewać przy akompaniamencie zespołu JANIA BAND. Całość poprowadzi i rozśmieszać nas będzie znany z Radia Piekary Andrzej Miś. Jak zwykle nie zabraknie konkursów, sztafet i itp.  Impreza rozpocznie się o godzinie 17.00. Zaproszenia w cenie 25 zł do nabycia u kolegów z RTSK.

 

Z górniczym pozdrowieniem Szczęść Boże

Antoni Tomczyk

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.