Budżet w cieniu walki o stanowiska

Rada Miasta Radzionków bezdyskusyjnie i niemal jednogłośnie przyjęła budżet na rok 2012. Zgodnie z przewidywaniami podczas sesji 22 grudnia Bernard Skibiński zrezygnował z funkcji przewodniczącego oraz radnego Rady Miasta, aby od nowego roku objąć stanowisko wiceburmistrza. Typowany pierwotnie na zastępcę burmistrza Dariusz Wysypoł otrzymał ostatecznie fotel zwolniony przez Skibińskiego. Obserwatorzy mogli odnieść wrażenie, że jeszcze w trakcie sesji radny Stefan Hajda próbował walczyć o przewodniczącego rady wygłaszając mowę pochwalną na temat nowego budżetu, lecz najwyraźniej Gabriel Tobor ugiął sie pod krytyką prowadzonej polityki personalnej.

Radni miejscy jak na zawołanie podnosili ręce głosując za uchwałą budżetową czy w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Radzionków. Nad ważnymi uchwałami praktycznie nie dyskutowano, nie licząc wezwania Stefana Hajdy do poparcia projektu budżetu. Jedynym członkiem gremium, który odważył się głosować inaczej był Erhard Reiss z RTSK. Radny opozycji porównał atmosferę obrad do sytuacji w Korei Północnej, co wyraźnie zirytowało burmistrza.

Po zakończeniu głosowań nad uchwałami Bernard Skibiński zarządził przerwę. Z wymownej miny przewodniczącego można było odczytać, że za chwilę zajdą zmiany personalne w RM. Wbrew ostatnim pogłoskom klub Inicjatywy Obywatelskiej nie zgłosił w miejsce Skibińskiego Stefana Hajdy, lecz Dariusza Wysypoła, którego jedynym rywalem był Erhard Reiss z RTSK. Nowym przewodniczącym został Wysypoł, ale dopiero w drugim głosowaniu, co przy absolutnej przewadze głosów (Inicjatywa 12 – 3 RTSK) nabiera pewnej wymowy. Czy takiego rozstrzygnięcia chciał burmistrz Tobor? Odpowiedź na to pytanie poznamy być może w 2014 r.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.