List ws. wentylatora i hałdy

W imieniu Radzionkowskiego Towarzystwa Społeczno Kulturalnego zgłaszam następujące sprawy związane z szkodliwą działalnością na rzecz naturalnego środowiska w Radzionkowie i oczekujemy podjęcia radykalnych działań w celu ich wyeliminowania dla dobra mieszkańców naszego miasta, a w szczególności dzielnicy Rojcy.

1. Pierwsza sprawa to paląca się hałda łupka powęglowego zlokalizowana w Radzionkowie przy ul. Z.Nałkowskiej od strony zachodniej w/w byłych zakładów Wtórmet.

Właścicielem terenu tej hałdy jest Gmina Radzionków. Hałda ta eksploatowana jest przez Firmę Eko-Trans z Wieszowej (taki jest napis na barakowozie – portierni w tym miejscu). Po otwarciu tej hałdy została ona zapożarowana i wydobywa się z niej dym o zapachu siarki i siarkowodoru oddziałowujący negatywnie na środowisko i pobliskie osiedle mieszkaniowe.

2. Druga sprawa to wentylator szybu podsadzkowego, którego właścicielem jest Spółka Restrukturyzacji Kopalń SA w Bytomiu. Ta sprawa ciągnie się już od 2006r. i żadna skarga w tym temacie do tej pory nie została załatwiona. Obecnie sprawa nabrała tak poważnego wymiaru, że wymaga natychmiastowej interwencji by zmusić właściciela do niezwłocznego usunięcia wyjącego wentylatora z szybu, który powoduje hałas przez 24 godziny na dobę. Natężenie hałasu jest tak duże, że w nocy nie można spać, a w dzień hałas jest również nie do zniesienia. Ponadto wg naszej wiedzy podstawowy wentylator jest uszkodzony, a pracuje wentylator rezerwowy, który też jest uszkodzony i to on powoduje ogromny hałas. Przez ostatnie lata nasze interwencje nic nie wskórały i właściciel ciągle unika odpowiedzialności.

Prosimy o pilne zajęcie się tymi tematami. Mieszkańcy są zdesperowani i podejmą wszelkie działania, by bronić swoich praw.

Paweł Bomba

*List przesłano do instytucji i organizacji zajmujących się ochroną środowiska.

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.