Radni głosowali nad przyszłością SP ZOZ

W dniu 29.03.2012 r. odbyła się kolejna sesja Rady Miasta Radzionków. Punktualnie o 14 sesję otworzył Przewodniczący RM Dariusz Wysypoł. Na sali obrad zgromadziło się wielu mieszkańców Radzionkowa a precyzując byli to głownie pracownicy radzionkowskiego SP ZOZu przy ul. Gajdasa.


Na początku Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Karol Pietryga wręczył zaświadczenie o wyborze na radnego Krzysztofowi Bankowi– naszemu nowemu radnemu, który zdobył mandat w wyborach uzupełniających 11 marca 2012 pokonując kandydata Inicjatywy Mieszkańców -życząc owocnej pracy na rzecz naszego miasta
W dalszej części swoje sprawozdania złożyli przedstawiciele służb mundurowych naszego powiatu tj. policji i straży pożarnej. Pożegnano odchodzącego w stan spoczynku dowódcę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Radzionkowie Janusza Przybylskiego, przedstawiono nowego dowódcę, którym został st. kpt Krzysztof Wachowiak. Wręczono także nagrodę strażnika roku – otrzymała ją Marcelina Matejczyk – strażniczka miejska w Radzionkowie.

Rada Miasta tego dnia obradowała dość długo, ale program sesji był napięty i obszerny. Najważniejszymi sprawami były natomiast: podwyżka wody i odprowadzania ścieków 9,97 zł netto, ustalenie bonifikat dla mieszkańców chcących wykupić swoje mieszkania komunalne. Najbardziej jednak emocjonalnym punktem, i trudno się dziwić, był punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie przekształcenia SPZOZ w spółkę prawa handlowego. Głos zabrały również pracownice naszego ośrodka zdrowia w osobie dr Łukasik, która opowiedziała o obawach pracowników co do proponowanego przekształcenia oraz o tym, że wszystko dzieje się „za plecami” pracowników. Radny RTSK Erhard Reiss zgłosił wniosek formalny o zdjęcie z porządku obrad projektu uchwały, niestety wniosek przepadł. Burmistrz zaś tłumaczył się, że nie widzi innego rozwiązania niż przekształcenie, raz po raz wracał do jednego stwierdzenia, że podjęcie dzisiaj uchwały upoważnia go do rozpoczęcia procesu przekształcenia. Radny RTSK Krzysztof Banek dopytywał o ścieżkę tego procesu, warunki lokalowe w jakich ma być nowy ośrodek zaś burmistrz jednoznacznie tego nie określał, gdyż wedle jego opinii podejmowana uchwała w sprawie przekształcenia rozpoczyna proces i dopiero w trakcie tworzenia nowej spółki będą znane szczegóły jej funkcjonowania. Na końcu tego punktu jeszcze raz głos zabrała Pani Łukasik, wyrażając swój żal do burmistrza.

Na obrady przybyła również reprezentacja kibiców Ruchu Radzionków. W związku z ich obecnością nasz radny Banek dopytał burmistrza o sprawy związane z pomocą gminy dla klubu jak również budową kompleksu sportowego w skład, którego miałby wejść stadion, tak szumnie obiecywany w trakcie chociażby ostatniej kampanii wyborczej w 2010 r. Burmistrz po raz kolejny powtórzył to wszystko co już wiemy, dodał, że gmina przejęła 5 ha ziemi z Agencji Rynku Rolnego pod budowę boiska a nie części komercyjnej. Ciekawe jest tylko jedno, czy w obecnej sytuacji finansowej gminy powstanie taki obiekt, bo burmistrz stawia teraz wszystko na jedną kartę promując budowę rynku miejskiego. Co jest teraz priorytetem ? Czy Radzionków stać na rynek ? Te pytania nie pozostaną bez echa.

6 komentarzy

 1. Z dwojga złego wolę rynek, ale taki z prawdziwego zdarzenia!! To co przedstawia Urząd Miasta w projekcie to jakieś żarty. Radzionków to małe miasteczko z wieloma zabytkowymi budowlami, a stworzenie czegoś takiego to jak dopiecie kwiatka do kożucha! Fajnie by było gdyby rynek był utrzymany właśnie w takim klimacie jak rynek w TG, czy w Woźnikach.
  Co do stadionu to jeśli jest potrzebny mini stadion, lub przynajmniej boisko to dlaczego nie moga odbywać sie treningi na Księżej Górze ? W koncu tam powstało całe „serce” sportu i rekreacji, dlaczego tego nie wykorzystac? No chyba, że mamy na to patzreć i podziwiać…..
  Uważam, że Radzionków póki co jest spokojną okolicą, jeżeli wybudowałoby się taki gmach i wpusciło kibiców to wybaczcie nic tylko iść z walichami.

 2. Super, teraz pora na naprawę dróg – szczególnie o Szymały w stronę stacji BP do Bytomia, za kościołem też by się przydało połatać dziury i w okolicach Lidla 😀

 3. Cały czas była gadka ,że będzie tam rynek , ale jak zobaczyłem projekty ,to śmiem stwierdzić ,że nie można o zagospodarowaniu terenu Agro-sadu, nazywać rynkiem .
  Śmiem jednak twierdzić ,że nowe zagospodarowanie zdegradowanego miejsca ,które jest w samym centrum miasta , jest jednak potrzebne.
  Szkoda ,że nie powstanie tam rynek z prawdziwego zdarzenia , z kamieniczkami wokoło ,ale każde przeobrażenie zdegradowanego terenu jest bardzo pozytywne.

 4. W Radzionkowie nie powstanie zaden rynek tylko nowy Urząd Miasta i plac przed nowym urzedem miasta. Taki plac nie bedzie podobny do rynku w Bytomiu ani Tarnowskich Górach ani w Woźnikach, bo rynek to historyczne centrum miasta a nie wymysł urzędników którzy chcą być znowu wybrani i rządzić sobie w nowym urzędzie kolejne lata.

 5. Wolę rynek, bo bedzie to jakies centralne miejsce w miescie, mam nadzieję, że dobrze zagospodarowane. Jako kibic ubolewam nad wyborem ale zdaje sobie sprawę,że rynek bedzie juz na zawsze, co nie mozna powiedziec o klubie. Jak juz raz bylo, po dotarciu do czołowki(ówczesna ekstraklasa) pilkarze znalezli mozniejszych pracodawcow a klub spadal z roku na rok coraz nizej. Nie oszukujmy sie, w Cidrach nie bedzie nigdy silnego klubu bez silnego sponsora, a 1sza liga na nasze miasto to i tak bardzo dużo i cieszy mnie ten fakt. Stadion w granicach miasta… było by super ale jak napisalem na wstepie, wolę rynek.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.