Kłótnia z burmistrzem na Rojcy – mają dosyć miastotwórczości

rojca-zspgW szkolnej sali ZSPG na Rojcy odbyło się spotkanie burmistrza Tobora z mieszkańcami. Mieszkańcy byli wyraźnie zdenerwowani. Osoby spoza Rojcy nie są w stanie wyobrazić sobie, jak dokuczliwy może być rezerwowy wentylator szybu podsadzkowo wentylacyjnego. Osobie wrażliwej na hałasy półgodzinny pobyt w tej okolicy przyprawia o ból głowy. Spontaniczny wybuch niezadowolenia zgromadzonych nastąpił w czasie, gdy wiceburmistrz Skibiński czytał z kartki listę wydatków inwestycyjnych, które w większości nie dotyczyły Rojcy.

Burmistrz Tobor oznajmił mieszkańcom, że hałas potrwa jeszcze co najmniej kilka tygodni a jednym z wariantów złagodzenia uciążliwości jest budowa ekranów dźwiękowych. Ostatnio przyjrzeliśmy się z bliska działaniu wentylatora. Pomieszczenie, w którym znajduje się maszyna, zostało skonstruowane w taki sposób, że hałas, wydobywa się w górę przez specjalny komin. Pan Roman Liguda zwrócił uwagę, że należałoby się powiadomić Wyższy Urząd Górniczy, bo fedrowanie na wentylatorze rezerwowym zagraża pracy pod ziemią.

rojca-szybPrzy oczyszczalni centralna powstaje suszarnia osadów ściekowych (potocznie nazywana spalarnią), co również zaniepokoiło obecnych mieszkańców Rojcy. Burmistrz w swym wywodzie skupił się na odróżnieniu spalarni śmieci od suszarni ścieków, natomiast nie rozwiał obaw co do uciążliwości środowiskowej, która wynika z rozbudowy bytomskiej oczyszczalni.

Rojczan denerwuje fakt, że trują sobie powietrze ogrzewając mieszkania. Chcą przyłączenia do infrastruktury ciepłowniczej, by cały dym szedł przez jeden duży komin, co wydaje się logiczne.

“Droga do stadniny koni i rynek na za….”

Mieszkańcy Rojcy mimo nawału problemów własnych dostrzegają również budzące wątpliwości decyzje, które dotyczą inwestycji w Radzionkowie. Niezrozumiały jest plan budowy rynku wraz z nowym gmachem Urzędu Miasta w miejscu oddalonym od rzeczywistego centrum. Burmistrz bronił tego pomysłu tłumacząc go miastotwórczą funkcją zgodną ze swą dotychczasową polityką. Nowe place i tobor-skibinskifontanny mają być wabikiem na inwestorów. Karol Pietryga z RTSK zapytał o efekty miastotwórczej działalności, gdy liczba mieszkańców sukcesywnie się zmniejsza. Burmistrz widzi przyczynę spadku w tendencjach ogólnopolskich i porządkowaniu ewidencji po osobach wymeldowanych, które kiedyś wyjechały do Niemiec.

Zgłaszano też wątpliwości co do sensu budowy nowego odcinka (1 km) ul. Księżogórskiej, który połączy ul. Zejera ul. A.Krzywoń. Sternik gminy przekonuje, że to dobre rozwiązanie dla Górki.

Kolej, powiat, Bytom, prywatni właściciele, Ruch Radzionków…

Uczestnicy spotkania wyraźnie dali do zrozumienia, że mają dosyć uciekania przez Gminę od problemów, które formalnie ją nie dotyczą. Burmistrz często powtarza, że nie jest starostą, gdy mowa o uszkodzonych chodnikach i nawierzchniach dróg powiatowych. W przypadku opóźniającej się rozbiórki obiektu mostowego koło restauracji “u Blachuta” winna jest kolej, która również nie chce otwarcia przejazdu na ul. A.Krzywoń.

wysypołW kwestii podłączenia się do PEC-u prywatni właściciele muszą sami zgłosić się w znacznej liczbie chętnych, bo ciepłownia to przedsiębiorstwo, a gmina ma w nim jedynie udziały. Za stan miejskiego targowiska odpowiada klub Ruch Radzionków, który czerpie z niego dochody. Aby efektownie zarządzać, KS Ruch powinien przekształcić się w spółkę, a jeszcze tego nie zrobił.

Na spotkaniu w ZSPG była liczna reprezentacja RTSK, Karol Pietryga, Leszek Głogusz, Krzysztof Banek, redaktor Bylica.

 

 

7 komentarzy

 1. Nie ryzykowałbym „wszystkiego” – wszystko jedno ile to jest. Obecny burmistrz w wyborach robił za młodego i średnio mu to i miastu wyszło. Młodość nie jest jedynym atutem. Jeśli ludzie zaczną słuchać co się im proponuje, a nie tylko młodość, to twoja wiara w brak konkurencji zmaleje do tego stopnia, że nie przyjmiesz żadnego zakładu co do przyszłych rozstrzygnięć. Doceniam jednak twe stanowisko, to uwaga, w której winni czytać potencjalni rywale burmistrza.

 2. Panowie w co Wy wierzycie? , na dzień dzisiejszy nie ma konkurencji dla obecnego burmistrza ,przez ostatnich kilka lat ,na scenie politycznej Radzionkowa nie wybiła się żadna nowa , młoda osoba, która mogłaby wygrać z Toborem .
  Natomiast radzionkowskie barony ,a zarazem znane nazwiska np. Bomba ,czy Korpak mają duży odsetek negatywny wśród radzionkowskiego elektoratu . Postawiłbym wszystko ,przeciwko niczemu ,że gdyby dziś odbyły się wybory , to byłaby tylko jedna tura.

 3. „na następne z pewnością pójdą a Tobor przepadnie z kretesem.” – na pewno przegra za 2 lata, chyba ze mieszkancy odwołają go w referendum jak Koja…

 4. Ulica Księżogórska będzie służyła pojedynczym osobom, którzy akurat jeżdżą obwodnicą. Natomiast problemem jest połączenie Górki z resztą miasta, czyli głównie most na ul. Zejera, przejazd kolejowy na ul. Orzechowskiej, most koło ” Blachuta”, połączenie ul. M. Dąbrowskiej z ul. Nieznanego Żołnierza. Połączenie obwodnicy z górka niczego nie rozwiąże, gdyż nie tu tkwi problem.

 5. Kilka uwag do tekstu:
  Mieszkam na Zejera i z niecierpliwością oczekuję budowy ul. Księżógórskiej. Rozwiąże to moje problemy z dojazdem do roboty. Myślę, że ul. Krzywoń niebawem przestanie być „płytowa” i dojazd do obwodnicy piekarskiej będzie super. Odetchną też mieszkańcy okolic cmentarza, każdy kto tamtędy jeździ wie jakie to wąskie gardło.
  Potoczne nazywanie suszarni „spalarnią” nie zmienia faktu, że to dalej tylko suszarnia…
  Darek Wysypoł na zdjęciu wygląda jak spiskowiec, albo agent tajnych służb;)
  Czytając o wszystkich niewygodach i problemach mieszkańców, zastanawia mnie skąd takie poparcie urzędującego burmistrza w ostatnich wyborach. Czy obecni na spotkaniu „wyraźnie zdenerwowani” mieszkańcy Rojcy i Radzionkowa brali w nich udział? Jeśli nie, to na następne z pewnością pójdą a Tobor przepadnie z kretesem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.