Instytut Spraw Publicznych badał naszą demokrację – JEST ŚREDNIO

 10 maja w ZDOREWiR odbyło się   spotkanie, na które zaprosiła dr Katarzyna Dzieniszewska – Naroska, pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej  reprezentująca Instytut Sprawa Publicznych. Uczestniczyli w niej delegaci urzędu miasta, oświaty, organizacji pozarządowych, radni oraz przedstawiciel „Głosu Radzionkowskiego”.  

Panel był drugim etapem badania, które ISP przeprowadzał na przełomie 2011 i 2012 roku, a którego celem było sprawdzenie – jak wygląda udział mieszkańców w procesach podejmowania decyzji przez samorządy lokalne – czy samorządy konsultują swoje decyzje z mieszkańcami, czy wspólnie z nimi rozwiązują lokalne problemy, czy mieszkańcy chętnie uczestniczą w konsultacjach, czy mają wpływ na przyjmowane rozwiązania, w jaki sposób się to odbywa. Słowem, to próba odpowiedzi na pytania –  w jakiej kondycji znajduje się lokalna demokracja – także nasza – radzionkowska w ramach projektu „Decydujmy razem. Wzmocnienie mechanizmów partycypacyjnych w kreowaniu i wdrażaniu polityk publicznych oraz podejmowaniu decyzji publicznych”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Badania przeprowadzono w 200 polskich gminach, w radzionkowskim przypadku 140 stronnicowy arkusz pytań opracował sekretarz gminy, w kilkunastu wytypowanych gminach przeprowadzono podobne spotkania.

Jak ma więc ta nasza lokalna demokracja – wedle kryteriów przyjętych przez doktor Dzieniszewską – średnio. W poszczególnych kategoriach dotyczących m.in. aktywności społeczności lokalnej, kanałów przepływu informacji władza – mieszkańcy, Radzionków uzyskał oceny od 67 do 32,1 punktów…

W trakcie spotkania wywiązała się ciekawa dyskusja między działaczami RTSK a radną IMR i Rudolfem Sobczykiem. Różnice poglądów na spraw miasta i mechanizmów demokracji lokalnej są ewidentne. Naszym zdaniem mamy do czynienia u nas z „koncesjonowaniem demokracji”. Różni nas też jasne stawianie spraw, jak choćby istnienie „Radzionkowa dwóch prędkości” – Rojca i reszta – przynajmniej w świadomości ludzi tam mieszkających na co władza zdaje się nie reagować, nie widzieć problemu. Były także wspólne punkty widzenia i wspólne sugestie podwyższenia ocen Radzionkowa w badaniu ISP.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.