Dziś 93 „urodziny” obchodzi(łby) Ruch Radzionków

14 sierpnia to data powstania Ruchu Radzionków., właśnie w ten dzień z inicjatywy Rudolfa Poloczka powstało w Radzionkowie Towarzystwo Gier i Zabaw. Pierwszym historycznym prezesem został Paweł Stopik. W tych trudnych dla Radzionkowa jak i całego śląska okresie klub funkcjonował i pełnił bardzo ważną rolę w życiu radzionkowian. Również po wojnie klub bardzo szybko się reaktywował i bardzo szybko rozwijał pod względem sportowym i organizacyjnym. Kolejna bardzo ważna data w dziejach klubu to otwarcie stadionu na Stroszku, które odbyło się w 1973 roku.

Jednak najpiękniejszy okres w historii klubu to lata 90-te. Rok 1992 to niezapomniana walka Ruchu o awans do ówczesnej II ligi i pamiętne mecze z GKS-em Tychy (2:1) i Rymerem Niedobczyce (0:1) w rezultacie nie dające długo wyczekiwanego awansu. Jednak w myśl zasady, że co się odwlecze… to w 1996 roku „Cidry” po równie dramatyczniej końcówce sezonu zdołali awansować do II ligi pozostawiając w pokonanym boju drużynę Górnika Lędziny. Ten awans był tylko przystankiem do pięknej przygody, jaka miała miejsce dwa sezony później. W 1998 roku Ruch Radzionków w pięknym stylu wywalczył awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w kraju, spędzając w niej trzy sezony. Szczególnie pierwszy sezon był niezwykle udany. Radzionkowianie zajęli w nim szóste miejsce, a w drugim byli dziesiąci. Trzeci sezon okazał się niestety ostatnim jaki radzionkowianie spędzili w ówczesnej „ekstraklasie”. Jednak pomimo powolnego spadku do niższych klas rozrywkowych Ruch trwał i radził sobie z problemami jakie dotykały klub. Po kilku latach jakie Ruch spędził w niższych ligach, w 2010 klub powrócił na zaplecze ekstraklasy. Jednak obecnie Duma Radzionkowa wycofała się I ligi i nie przystąpi w tym sezonie do żadnych rozgrywek w Polsce, nawet w A klasie.
Mimo, iż klub formalnie istnieje to takich „urodzin” w klubie w ciągu 93 lat jeszcze nie było

2 komentarze

  1. czyżby był to pierwszy prezes w historii klubu który pobiera pensję.
    ciekawe ilu faktycznie obecnie trenuje w poszczególnych grupach młodzieżowych.
    ile osób obecnie zatrudnia klub.
    obawiam się że ta sytuacja może się władzą klubu spodobać do tego stopnia, że za rok znów odpuścimy rozgrywki seniorów.

  2. To smutne urodziny.To raczej pogrzeb Ruchu Radzionkow. Zarząd k klubu który poddał się do dymisji o nowo wybrany to garbarze Ruchu.Przez ostatnie min. 6 lat nie wychowano zadnego swojego wychowanka który by zasilił I drużynę, klub nie ma swojego zadnego zawodnika seniora, drużyny młodzieżowe prawie nie istnieją , nie ma trenerów, wychowankowie Ruchu zostali skutecznie z klubu usunięci, kibice i sympatycy tego nie mogą zrozumiec.
    Dalej, uzależnienie Klubu od Miasta, nie podjecie działań by samemu zarabiać na utrzymanie Klubu. Można by tu dalej wymieniać ale co z tego kiedy najważniejsze jest że działacze maja co miesiąc niezłą wypłatę i przez rok jak twierdzą Ruch nie będzie nigdzie grał, a w nowym sezonie ma rozpocząc od III ligi . To są mżonki przy tej polityce ten Klub pod tym zarządem zginie zniknie z mapy sportowej Polski.Klub ma spore zadłużenie nie spłaci tego zadłużenia . Członkowie klubu i kibice musimy zacząć działać by ten klub nie zginął śmiercią naturalną. Musimy się się zorganizować i ratować ten klub. Musi byc boisko w Radzionkowie.Proponuję dyskusję na ten temat a potem zrobimy spotkanie organizacyjne. Ratujmy Ruch Radzionków.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.