Oddolna inicjatywa mieszkańców Górki

Problem dotyczący ulic na Górce jest znany mieszkańcom Radzionkowa od dawna. RTSK nieraz w Głosie Radzionkowskim oraz na stronie internetowej organizacji wskazywało na ten poważny i jakże uciążliwy problem dla mieszkańców. Niestety władze miasta nie reagowały na te uwagi.
Teraz do „gry” wkroczyli sami mieszkańcy, czy to przyniesie pożądany efekt?

Przypomnijmy, że remont ulic na Górce, czyli przebudowa sieci wodno-kanalizacyjnej oraz wymiana płyt betonowych na kostkę brukową ujęty był już w programie Inicjatywy Obywatelskiej Mieszkańców Radzionkowa przed wyborami w 2006 roku. Od tej pory wykonano całkowicie remont jedynie ulicy Adamieckiego. Natomiast na ulicy łączącej wszystkie ulice osiedla – Wspólnej wymieniono jedynie sieć wodno – kanalizacyjną, natomiast jak już wiemy wymiana nawierzchni nastąpi na zakończenie całego remontu osiedla na Górce.
Decyzja ta jest bardzo kontrowersyjna, gdyż ww. ulica jest najbardziej uczęszczaną droga całego osiedla.
„Pomysł” ten bardzo nie spodobał się mieszkańcom osiedla, którzy wystosowali list do Burmistrza Miasta Radzionków, w którym domagają się podjęcia przez władze miasta stosownych działań na ulicy Wspólnej. Wskazują oni na fatalny stan nawierzchni oraz na niebezpieczeństwo dla pieszych, zwłaszcza dzieci, matek z wózkami oraz osób starszych., które stwarzają poruszające się ulicą Wspólną pojazdy.
Mieszkańcy wprost pytają, czy musi dojść do tragedii, aby ktoś podjął konkretne działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa na tej ulicy?
List adresowany do Burmistrza Miasta pana Gabriela Tobora podpisało siedemdziesięciu siedmiu mieszkańców osiedla na Górce, a to zaledwie niewielki procent niezadowolonych z poczynań rządzących.
W tym miejscu zwracam się do wszystkich mieszkańców Naszego osiedla, którym leży na sercu dobro najbliższej okolicy, aby aktywnie włączyli się w działania, które doprowadzą do realizacji zadań zawartych w liście oraz wyegzekwowania od rządzących spełnienia obietnic wyborczych dotyczących osiedla na Górce.
Wszystkich mieszkańców Górki zapraszamy na cotygodniowe spotkania RTSK, które odbywają się w środę o godz. 18:00 w budynku byłej Remizy przy ul. Św. Wojciecha 15.

 

Jak do tej sprawy odniosą się władze Naszego Miasta?.
Obawiamy się, że sprawa nie będzie potraktowana poważnie. Problem Górki, nigdy nie był priorytetem dla ówczesnej władzy.
Na koniec chcieliśmy tylko przypomnieć wymijająca odpowiedź burmistrza Gabriela Tobora udzieloną podczas wywiadu z dziennikarzem Głosu Radzionkowskiego w listopadzie ubiegłego roku. Pytanie dotyczące ww. tematu zostało wówczas przesłane do naszej redakcji przez mieszkańca Górki:
…Pozwoli pan, że na koniec zadam jedno z pytań, które przyszło na skrzynkę mailową redakcji a skierowane jest do pana: Witam, mam takie pytanie do burmistrza odnośnie remontu ulic na Górce. Otóż remont ten był obiecany już w poprzedniej kadencji, zarówno radny Wilczek jak i pan burmistrz obiecali, że znikną betonowe płyty, a zamiast tego będzie kostka. Pod koniec poprzedniej kadencji rozpoczęto remont ulicy Adamieckiego (czyli od środka osiedla, na tej ulicy mieszka radny Wilczek) dokończono ją po wyborach. Następne ulice (Przyjaźni, Wiosenna, Miła, Wspólna, Barbórki) mają być zrobione w tej kadencji jednak nie widać i słychać żeby coś w tym temacie miało się dziać. Jeśli w takim tempie (jedna ulica na jedną kadencję) remont się będzie odbywał to Inicjatywa musiałaby rządzić jeszcze ok. 20 lat.
Moje pytanie, kiedy obiecany remont się odbędzie, dlaczego nie spełniono obietnicy w poprzedniej kadencji? O to dlaczego rozpoczęto remont od środka osiedla chyba nie warto pytać, kiedyś już tłumaczono śmiesznie jakimiś technicznymi uwarunkowaniami, ale nie pamiętam szczegółów.
Druga kwestia wiąże się z pierwszą. Otóż płyty z remontowanych ulic miały zostać wykorzystane na drogę łączącą ul. M. Dąbrowskiej z ulicą Nieznanego Żołnierza. Rzeczywiście wyłożono płytami z ulicy Adamieckiego ten odcinek, jednak wystarczyło to na 3/5 a może jeszcze mniej tego odcinka, więc na chwilę obecną droga ta nie istnieje, jest drogą donikąd, gdyż płyty się kończą i zaczynają się kamienie, dziury, muldy itp. (na rowerze są problemy, żeby przejechać, zwłaszcza po deszczu, nawet nie wielkim). Były w tej sprawie już interpelacje, z tego co czytałem, jednak odpowiedź burmistrza jest taka, że droga będzie dokończona, wtedy, kiedy rozpocznie się remont kolejnych ulic na Górce, a ten rozpocznie się w momencie uzyskania środków na to, czy coś w tym stylu odpowiada burmistrz.
Mieszkaniec Górki

Gabriel Tobor: Bardzo proszę, w 2007 roku rozpoczęliśmy projektowanie „prawej Górki”. Innych możliwości wtedy nie było, proces trwał bardzo długo, między innymi z uwagi na różnego rodzaju rozbieżności i uzgodnienia z mieszkańcami. Po wykonaniu projektu, co trwało dwa i pół roku i teraz w miarę możliwości realizujemy zadanie.
W przyszłym roku będą budowane kolejne ulice, nie jest możliwe to, co ktoś mógłby sobie pomyśleć – wchodzimy wiosną na prawą Górkę a jesienią jest już gotowa.

5 komentarzy

  1. Proponuję autorowi, aby na przyszłość przygotowywał się lepiej merytorycznie do tematu, a nie szerzył demagogię. Zadawanie populistcznych pytań w momencie, kiedy wystarczy nieco wysiłku włożyć w wyszukanie odpowiedzi w projektach i uchwałach budżetu miasta jest naprawdę zachowaniem poniżej poziomu.

  2. Do Admina – ciekawy komentarz zwłaszcza, że artykuł niżej na tej stronie jest „wycudzysłowany” odnośnie Górki 😛

  3. szkoda tylko, że większość mieszkańców Górki nie słyszała o takiej inicjatywie, gdyby tak było to napewno podpisali by się wszyscy. gratulacje dla inicjatorów,

  4. Nie ma potrzeby brania Górki w cudzysłów. Jest to powszechna nazwa. W tekstach radnego Wilczka pojawia się ciągle ‚Górka’. Rażące…

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.