OSZCZĘDNOŚCIOWY BUDŻET NA 2013 ROK – NIBY ROZWOJOWY, ALE COŚ WĄSKI TEN ROZWÓJ

Sztandarowymi inwestycjami w 2013 roku będą: ulica Anieli Krzywoń, Ogród Botaniczny, Karolinka i Górka – prawa. I trzeba będzie zaciskać pasa, na wiele już nie starczy, choć 200 000 zł na Dni Radzionkowa – owszem. Burmistrz patrzy swój budżet – „ z niedosytem”. Głęboko w to wierzymy, iż ma niedosyt. Chciałby więcej, a tu nie ma kasy. Ma za to nadzieję, iż za 2-3 lata będzie lepiej, a potem, najlepiej w kolejnej kadencji zacznie budować miastotwórczy rynek, a może rajczańskie planty?

Tak więc w tym roku nie spodziewajmy się remontów ulic, oświetlenia innych, może drobnych rekonstrukcji ale przecież ważnych dla mieszkańców. Radny Piotr Tobór zauważył także inną zależność, jeśli już jakaś drobny remont jest przewidziany, to nie w Rojcy. Owszem, jedyne 40 tysięcy złotych przeznaczono na remont skrzyżowania Gierymskiego i Gwarków, ale bez pewności. Rojca znów zapomniana, jak wspomniane planty, może będą ale w 2017 roku, tak przewiduje Wieloletni Plan Inwestycyjny.

Krzysztof Banek w debacie budżetowej zwrócił uwagę na kilka problemów, które twórca projektu budżetu – Gabriel Tobor nazwał wyrwanymi z kontekstu. Jakżeż może być inaczej, skoro recenzuje się kilkadziesiąt stron budżetu, którego treść twórca przecież dobrze zna?!

Radny Banek zgodził się z burmistrzem, iż to trudny czas dla samorządów, można mieć pretensje do rządu, ale oszczędności trzeba zacząć szukać od siebie. I mamy tu do czynienia z konglomeratem sprzeczności, na promocję, także dla Ruchu Radzionków – klubu bez drużyny, która mogłaby promować miasto nie żałuje się środków a mamy w III lidze Sokół Rojca, który dziś reprezentuje to miasto a nie otrzymuje tak wielkich pieniędzy jak Ruch, zaś na projekty dla organizacji pozarządowych widać, że pójdzie znacznie mniej środków (dodajmy, iż RTSK nie korzysta z miejskich dotacji!). Tak się rozwija społeczeństwo obywatelskie, o którym mówi się w oficjalnych wystąpieniach – jak to pięknie nam rośnie… Krzysztof Banek zapowiedział, iż RTSK zacznie działania w celu utworzenia tzw. budżetu obywatelskiego, czyli wydzielenia z części budżetu miasta tej, na którą bezpośredni wpływ mieć będą mieszkańcy miasta.

Zapytał także o Eko-rynek – prawie bez nakładów w 2013 roku, dworzec kolejowy, mający stać się muzeum, zaproponował, by Dni Radzionkowa zamknąć jednego dnia. Rozprawił się też z lansowaną przez burmistrza koncepcja Radzionkowa jako smart-city. O tym mówił w świątecznym numerze „Kuriera” (notabene – gdzie ustawa o języku polskim?- nie można znaleźć polskiego odpowiednika tego terminu?). Wedle Banka, to określenie dotyczy tylko miasta równoważnie się rozwijającego, które potrafi nowych mieszkańców przyciągnąć, zasiedziałych zatrzymać…

Budżet w liczbach: ok. 55 mln zł – dochody, ok. 52 mln zł. – wydatki, ok. 3 mln zł -nadwyżka budżetowa prawie w całości przeznaczona na spłaty długów.

 

 

2 komentarze

  1. ruch radzionkow wypromował już miasto w ubiegłym roku. Czas wielkiego ruchu minęły bezpowrotnie. Trzeba sobie powiedzieć prawdę, a nie mydlić oczu. Ruch Radzionków to klub młodzieżowy pod względem sportowym, natomiast pod względem zatrudnienia to klub zawodowy. Minimum 5 osób administracja 2 osoby fizyczne oraz trenerzy grup młodzieżowych. Za pól roku zatrudnimy minimum 20 bezrobotnych piłkarzy którym będziemy płacić wynagrodzenia z kasy miasta.Jeżeli przyjąć dane z klubu że z targowiska dochód miesięczny jest 32000.0zł to po odjęciu wynagrodzeń oraz podatków i opłat podstawowych na spłatę zadłużenia pozostaje bardzo niewielka ilość pieniędzy. obecny zarząd miał bardzo duży wpływ na zadłużenie jakie powstało. Wtedy chcieli pieniędzy ażeby być na salonach, wysyłać drużynę 2 razy w roku na obozy, dziś chcą pieniędzy żeby mieć wypłaty do siebie i spłacać swoje długi. Dziwi mnie postawa sponsorów którzy nie walą drzwiami i oknami do klubu z gotówką „macie panowie dzielcie i rządżcie”. Klub dziś powinien dostać dotację tylko na szkolenie młodzieży, a pieniądze z targowiska powinny być wstrzymane do czasu normalizacji w klubie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.