STRAŻ MIEJSKA ZARAPORTOWAŁA…

O straży miejskiej mówi się ostatnio wiele, najczęściej w kontekście referendalnych prób jej likwidacji. Pszczyna, Rybnik, Jaworzno, Pionki, Ruda Śląska, Środa Śląska, Łódź, Katowice i wiele innych gmin polskich rozważa to posunięcie.

Powołanie straży miejskiej rozważają Kalety i Świerklaniec, którego wójt, jak sam mówi – już wyleczył się z tego pomysłu pod wpływem sprzeciwu mieszkańców. A co sądzimy o naszej straży miejskiej ?

Pracuje dziś w 5-osobowym składzie, komendant i 4 strażników, a ich zadania to „kontrola miejsc zagrożonych wskazanych na t.zw. „mapie zagrożeń”, ujawnianie wykroczeń porządkowych i drogowych (nie ma jeszcze fotoradaru!) oraz zabezpieczenie imprez i uroczystości”. Kosztowała nas w 2012 roku ok. 275 tysięcy złotych, w tym płace ok. 247 tysięcy, do tego sorty mundurowe, paliwo do samochodu, remonty, media, telefony…

W sprawozdaniu z działalności za 2012 rok referowanym przez komendanta Henryka Kwietnia podczas styczniowej sesji rady miasta dowiadujemy się, iżw tymże roku radzionkowscy strażnicy miejscy wykonali m.in. prawie 500 patroli w tym ok. 80 z policjantami. Przyjęli ponad 600 zgłoszeń o zdarzeniach, wylegitymowali prawie 500 osób (jedynie sprawców zdarzeń, bo straż miejska nie ma prawa do kontroli prewencyjnych), ujawnili prawie 400 wykroczeń, ujęli i przekazali policji 3 sprawców przestępstw,  nałożyli 179 mandatów, 15 pijanych odwieźli do izby wytrzeźwień, 5 – do domu… Poza tym, przeprowadzili 37 pogadanek w szkołach, ochraniali 41 imprez w mieście, z pracownikami MOPS i urzędu miasta wykonali 250 konwojów, skontrolowali 111 posesji, sporządzili 39 wystąpień m.in. w sprawie prowadzonych prac ziemnych, wyrw w jezdniach, stanu chodników, znaków drogowych,  dzikich wysypisk śmieci. I jeszcze słowo o samych wykroczeniach; nasi strażnicy ujawnili w 2012 roku 201 wykroczeń drogowych– pouczyli 106 osób a na 89 – nałożyli mandaty ( w 2011 – tylko na 59 osób). Skierowali 6 wniosków do sądu za m.in. parkowanie samochodu na skrzyżowaniu, przejściach dla pieszych, na wyjazdach z posesji, na chodnikach, ale też za: nieuprzątnięcie jezdni, przechodzenie po torach kolejowych… Jeśli chodzi o wykroczenia porządkowe – (było ich w 2012 roku 189 wobec 339 w roku 2011) – nasza straż pouczyła 70 osób, ukarała mandatami 90.Tyle sprawozdanie, czy wszyscy jesteśmy zadowoleni z pracy naszej straży miejskiej?

1 komentarz

  1. Nareszcie mogę jakieś działania w Radzionkowie pochwalić,choć osobiście byłem przeciwny powstaniu tej formacji. Zawsze w razie potrzebnej interwencji są szybko i załwiają sprawę zadawalająco,trochę budzą zdziwienie godziny funkcjonowania(może już są zmienione) i powinny być zmienione na późno popołudniowe oraz nocne , a także w wolne dni,aby w godzinach najbardziej szczytowych w tej działalności mogli wspomóc działania Policji.Tym razem jestem przeciwny likwidacji Straży , nawet z tak prozaicznego powodu jak walka z bezrobociem, bo dzięki temu kilku ludzi ma pracę.
    Serdecznie pozdrawiam.
    Piotr Żak

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.