Wątpliwości, pytań i emocji jeszcze więcej !

spotkanie na Rojcy

Niespełna 300 mieszkańców Radzionkowa  wzięło udział w spotkaniach jakie zorganizowało Radzionkowskie Towarzystwo Społeczno Kulturalne w związku ze zmianami przepisów jakie wejdą w życie po 1 lipca 2013r. ws. odbioru odpadów komunalnych, ceny jaką zapłacimy i jakie będziemy mieli nowe obowiązki, nowych zasad. Spotkanie prowadzili Radny Krzysztof Banek w Radzionkowie i wiceprezes RTSK  Karol Pietryga na Rojcy, zaś ekspertem w tej dziedzinie był Pan Łukasz Bystrzanowski – Dyrektor Departamenu Projektów Ekologicznych w jednej ze śląskich firm, która zajmuje się ekologią i ochroną środowiska. W trakcie wykładu przekazał pełny obraz tego co czeka nas wszystkich w związku z tymi zmianami.

Prezentację zarówno na jednymi drugim spotkaniu rozpoczął od podania podstaw prawnych i wyjaśnił dlaczego Polska robi to teraz a nie wcześniej, następnie zostały omówione kwestie zawarte w prawie miejscowym, które obowiązuje każdego mieszkańca Radzionkowa. Bardzo przydatnym zdaniem mieszkańców okazał się punkt dot. omówienia szczegółowo deklaracji, która mieszkańcy są zobowiązani złożyć do UM Radzionków do 15 kwietnia 2013 r. Nie zabrakło również zrelacjonowania kwestii segregacji odpadów, przede wszystkim omówienia jak to wszystko technicznie będzie wyglądać. Po spotkaniu wielu mieszkańców skorzystało z konsultacji oraz była możliwość zgłoszenia swoich uwag radnym co do nowego systemu. Jedno i drugie spotkanie wzbudziło wiele emocji a i zrodziły się nowe problemy. Mamy nadzieję, że taka forma konsultacji spełniła oczekiwania mieszkańców.

Inicjatywa jaką podjęliśmy była wynikiem wielu pytań, zgłoszeń i interwencji u Radnych RTSK w sprawie zmian w przepisach dot. śmieci. Zgodnie z zapisami ustawy do obowiązku każdej Gminy jest przeprowadzenie stosownej kampanii informacyjnej w tej sprawie. W Radzionkowie odbyły się dotychczas właśnie te dwa spotkania, oficjalnych konsultacji Burmistrz jeszcze nie przeprowadził. My podjęliśmy się tego zadania nie bacząc na żadne sygnały, nawet te krytyczne a krytyka buduje. Szereg pytań, jakie padły w trakcie spotkań były adresowane do organu wykonawczego naszej gminy. Wszystkie zgłoszone uwagi zostały przekazane Radnym RTSK, którzy będą już w drodze interpelacji pytali Burmistrza o kwestie będące ich przedmiotem.

Dziękujemy Wszystkim Mieszkańcom za udział w tych dwóch spotkaniach, frekwencja przerosła nasze oczekiwania.  Wielu z Was zgłaszało również inne problemy jakie pojawiają się w okolicach w jakich mieszkacie, są sprawy, które ciągną się już długo. Wiemy już o tym i w związku tym przychylamy się do Waszej sugestii, aby spotkania z mieszkańcami organizować częściej. O szczegółach zawsze piszemy w Glosie Radzionkowskim oraz możecie przeczytać tutaj na stronie.

Dziękujemy również naszym proboszczom radzionkowskim za ogłoszenie w trakcie niedzielnych mszy św o terminach spotkania oraz naszym restauratorom Panom Leszkowi Machoniowi oraz Markowi Tyraskowi za udostępnienie swoich lokali, gdzie mogliśmy w komfortowy sposób przeprowadzić spotkania.

 

7 komentarzy

 1. Ale czego tu nie rozumieć? Wszystko biało na czarnym jest w informatorze dostarczonym z deklaracją? A najgorszym sposobem „trafiania” do ludzi jest cytowanie numerow ustaw i rozporządzeń-litości.

  1. – tylko tyle z tego zapamiętałeś? Numery ustaw i rozporządzeń? Jeśli tak, to urząd tego błędu nie popełni, dla mnie to jest „uzysk”. Głęboki ukłon dla „jas-a”, chłopie idź na burmistrza! Klarownie i fachowo, i chyba wiesz na czym polega demokracja lokalna.

   1. nie musiałem nic pamiętać, bo spotkanie nic nowego do mojej wiedzy nie wniosło. Tylko próba trafiania do tych, co nie wiedzieli o co chodzi poprzez wymienianie ustaw mija się z celem. Nie neguje, że stawki są z kosmosu, ze podanie ich przed jakimkolwiek przetargiem czy konkurem na obsługę jest nielogiczne. Jest idiotyzmem. Jak i cała próba karania ludzi za to, że teoretycznie czyniąc lepiej (segregacja) wtopią i będą za to karni większymi stawkami. Zachętą powinno być obniżenie kosztów przy segregacji, a nie śrubowanie opłat! Ale to dotyczy całego kraju nie tylko nas, którzy mają i tak jedną z najniższych stawek w okolicy.

 2. Byłem uczestnikiem spotkania w Figaro. Ludzie nie maja wiedzy, boja się tej nowej sytuacji. Nalezy poświęcić wiecej czsu na edukacje naszego społeczeństwa i zastanowić się jak poprawnie wprowadzić w zycie tą ustawę i co zrobić żeby nie była takim obciążeniem dla mieszkańców. wg. moich wyliczeń to cena za odbiór odpadów selektywnych powinna wynosic 7 zł od osoby na miesiąc a za nie selektywny odbiór odpadów max 12 zł od osoby. Rodziny wielodzietne winny mięc odpowiednie ulgi. Szkoda że w 2012 roku Gmina nie zrobiła badania naszego radzionkowskiego rynku np w formie anikety, szkoda ze nie było spotkanń i szkolen, ulotek informacyjnych.Gmina podeszła do tego z marszu na tablicy ogłoszeń wywieszono informacje i odbyły się konsultacje. My jako mieszkańcy zasługujemy na więcej szacunku. Obawiam się ze przybedzie nam dzikich wysypisk.

 3. Te potkania były bardzo potrzebne. Dały ludziom niezbędną wiedzę, o co chodzi w tej śmieciowej zawierusze. Ktoś musiał to zrobić pierwszy, na przykład RTSK, szkoda, że nie gmina. Ukłon w stronę kompetencji Ł. Bystrzanowskiego. Nie było w tej sprawie żadnych konsultacji, mieszkańcy domyślali się, że więcej zapłacą za śmieci i tyle. Tymczasem ustawodawca rękami samorządów narzuca kolejny haracz na obywateli a one wykonują posłusznie wedle niejasnych kryteriów wyliczając opłaty. Nie neguję idei, neguję wprowadzanie tej ustawy mającej parapodatkowy charakter i brak tak zwanego pilotażu w jakiejś policzalnej ilości gmin, aby nie popełniać wielu błędów. Wydaje mi się, iż kompetentna szefowa referatu ochrony środowiska urzędu miasta w temacie – śmieci – została osamotniona. Współczuję.

  1. Ronin, chyba żartujesz! Spotkanie skończyło się wielką „hają”, w sumie mieszkancy dowiedzieli się niewiele, a ich wątpliwosci został tylko pogłębone. Niestety to co mówił prelegent w niektórych miejscach mijało się z prawdą – system będzie funkcjonował nieco inaczej niż było to przedstawiane. Odnoszę wrażenie, że spotkanie miało charakter polityczy, a nie informacyjno-edukacyjny. A szkoda ;/

   1. Jakbyś wiedział, jestem z natury bardzo pogodnym człowiekiem, skorym do żartów. Nie w tym przypadku jednak, a mej pogody nie są w stanie zmącić podobne do twoich opinie. I nie sprowokujesz mnie do połajanek, których w necie pełno, to tylko wyjaśnienie dla czytających. Mieszkańcy dowiedzieli się ze spotkań, po raz pierwszy! – o co w tym wszystkim chodzi. Być może wiedzy tej było za dużo jak na jeden raz, wydaje mi się jednak, że każdy oswoił się z tematem. I to było ważne. Nie było żadnych przekłamań, system ulegnie pewnym modyfikacjom, o czym Bystrzanowski wielokrotnie przypominał. Skoro byłeś, to słyszałeś. Notabene, skoro jesteś tak biegły, iż przewidujesz jakie to będą modyfikacje, to czemu nie zabrałeś głosu w dyskusji? Ja ci powiem dlaczego, bez względu na to czy byłeś na spotkaniach, czy nie, twoim zadaniem było napisanie tych dwóch słów – charakter polityczny. Nawet nie chce mi się z tym polemizować.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.