REFERENDUM – CZEMU NIE?!

Mówi się w mieście, iż RTSK szykuje referendum odwołujące burmistrza miasta. Wspominamy o tej wieści także w najbliższym numerze Głosu Radzionkowskiego, który już w piątek będzie w sprzedaży.

Prawdę mówiąc, wcale byśmy się nie zdziwili, gdyby do niego doszło. Duża część mieszkańców ma już dość tych mało efektywnych, za to efektownych i kosztownych rządów burmistrza i jego ludzi w radzie. Sprawy miasto nie idą w dobrym kierunku, kierunku wcale nie widać, a za wszystko winna jest opozycja wedle G. Tobora, czyli 4 radnych RTSK i rządu. Od 5 lat, 1 rok daliśmy nowej władzy na sprecyzowanie tego, co chce robić, punktujemy poczynania włodarzy, wcale nie złośliwie zwracając uwagę na to, iż czas wreszcie wziąć się do roboty i dać sobie spokój z igrzyskami. A oni – swoje. Ta władza kompletnie nie słucha ludzi, oderwała się od ludzi, ich problemów i bolączek i zaczyna gonić w piętkę. I wiedząc o tym, w trwodze rozsiewa plotki.

Sprawa śmieci jest tego najlepszym dowodem wspomnianego oderwania – cokolwiek nie powie burmistrz i jego ludzie, sprawa opłat za wywóz śmieci może przelać czarę goryczy – kompletnie nieprzygotowane stawki wzięte z sufitu, a raczej z Internetu, których wysokość nie miała być drastycznie wyższa ani oczywiście niższa niż w innych gminach powiatu tarnogórskiego. Potem szybkie, w grudniu 2012 roku uchwalenie ich dzięki większości w radzie miasta a następnie trwanie z tymi stawkami do przetargu. Jeśli nikt by nie zaprotestował, to na 100 procent 1 lipca obowiązywałyby grudniowe stawki i byłoby po wszystkim. Sprzeciw RTSK spowodował wpierw konfuzję ludzi z Inicjatywy Mieszkańców Radzionkowa potem wściekłość i żenujące choć skuteczne blokowanie inicjatyw RTSK, które stawki chciało zmniejszyć jeszcze przed przetargiem, by wskazać, ewentualnym kontrahentom, iż nie zamierzamy dużo płacić za wywóz.

Władza pławi się bizantyjskim blichtrze, wokół – pełna dworskość, udzielny pan to rozdaje pokornym kasę, to przykłada rózgą. Gdy o tym piszemy i mówimy, burmistrz nazywa to populizmem. Demokracja kosztuje zdaje się mówić Gabriel Tobor i jego przyboczni. Czas na otrzeźwienie.

Co do referendum, przypominamy naszym kolegom z Inicjatywy Obywatelskiej, iż instytucja referendum jest stałym elementem naszej demokracji wpisanym w prawo wyborcze coraz częściej używanym przez grupy mieszkańców – patrz Bytom, czy ostatnio Żagań – i skutecznym wobec gnuśnej władzy.

Ta władza zasłużyła na to by zostać odwołana. Dziękujemy za podpowiedź.
Może warto ją kiedyś rozważyć…

1 komentarz

  1. Myślę iż najlepszym komentarzem będzie cytat z Pana Kocha”Władza zbyt często zapomina, że też jest zatrudniona na umowę (i to na czas określony) przez lud, a w stosunku do tego ludu, który na dodatek płaci jej pensje (całkiem wysokie) już tak całkiem lojalna nie jest. Bo władza niby wie, że jest z woli ludu i za jej przyzwoleniem. Ale lubi też pokazać, że jest władzą”.
    Pozdrowienia dla władzy.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.