Nowe przepisy śmieciowe oczami mieszkańców

05-07-2013r6W ostatnich miesiącach większość z nas interesowała się nowymi przepisami śmieciowymi. W Radzionkowie zostały już ustalone ostateczne stawki za odpady. Jeśli chodzi i naszej województwo śląskie mieszkańcy najczęściej mieli zastrzeżenie to nieskutecznej akcji informacyjnej, opłat za wywóz, lokalizacje PSZOKu.

Z informacji portalu samorządowego czytamy:
„Uczestnicy sondażu Pracowni Badań Grupy Gumułka bardzo krytycznie oceniali dotychczasowe działania informacyjne poświęcone nowej ustawie śmieciowej. Zaledwie 14 proc. uznało je za wystarczające. Ponad 75 proc. oceniło akcje informacyjne za bardzo nieskuteczne lub ograniczone. Ankieterzy pytali też o konkrety związane z nową ustawą śmieciową. Aż 78 proc. badanych nie wiedziało, jakie pojemniki zostaną wprowadzone w ich gminach od 1 lipca. Blisko 29 proc. pytanych nie znało nowych stawek za wywóz śmieci.

Pomimo wszystkich tych zastrzeżeń uczestnicy sondażu Pracowni Badań Grupy Gumułka uważają, że wprowadzenie w życie nowych rozwiązań przyczyni się do poprawy jakości środowiska. Taką opinię wyraziło blisko 50 proc. uczestników sondażu. Przeciwnego zdania było 26 proc. badanych.”

Jak było u nas ? Każdy niech sobie odpowie na pytanie, bo sam najlepiej wie na jakim poziomie jest jego wiedza. Z informacji jakie do mnie docierają od mieszkańców i też ja sam uważam, że akcja informacyjna mogła być dużo lepsza, wraz z RTSK zorganizowaliśmy spotkania informacyjne jako pierwsi i tam było widać, że mieszkańcy wiele kwestii nie znają, przeprowadziliśmy również wiele indywidualnych konsultacji, do dziś mieszkańcy pytają i sądzę, że pytać będą jeszcze jakiś czas – wyjaśnia radny Krzysztof Banek

Ostatnio w mieście wre bo firmy, które nie będą obsługiwać mieszkańców od 1 lipca pozabierały kubły i mieszkańcy nie mają gdzie wyrzucać śmieci. Na stronie UM Radzionków pojawiła się informacja o poinformowaniu stosownych organów i apel do firm aby respektowały swoje umowy, które winny obowiązywać do 30 czerwca. Firma wyłoniona w przetargu podstawi pojemniki dopiero pod koniec czerwca.
Nie tędy drogaTaki scenariusz należało przewidzieć, można było podjąć działania prewencyjne wcześniej w ramach kompetencji władzy wykonawczej, ja sam zostałem bez kubła więc doskonale rozumię tych, którzy zastanawiają się gdzie zostawić swoje śmieci. Nie mam wątpliwości, że kubły powinny być w tej sytuacji podstawione już teraz ! Oferta zakupu za 12 zł doraźnie worka na odpady to też wyjście ale mnie osobiście nie satysfakcjonujące, gdyż za śmieci zapłacone mam do końca czerwca. Jeśli spojrzymy to co dzieje się w całej Polsce, to chyba nie ma samorządu, który by się do tego dobrze przygotował ale to nie jest wytłumaczenie ! Chociażby Warszawa. Te śmieciowe zamieszanie wielu z nas kosztowało wiele nerwów a chyba jeszcze nie raz się zdziwimy – przekonuje Krzysztof Banek

RTSK zaprasza wszystkich mieszkańców, którzy jeszcze mają jakiekolwiek wątpliwości albo pytania do nowego systemu śmieciowego w każdą środę od godz. 18.00 do radzionkowskiej remizy przy ul. Św. Wojciecha 15 na konsultacje w tej sprawie.

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.