Kolejny dzień nowego prawa śmieciowego

05-07-2013r2

Jak działa, a w zasadzie nie działa ustawa śmieciowa przedstawiamy na załączonych zdjęciach. Wiemy, że wielu zarzuci nam wskazywanie słabości radzionkowskiego systemu gospodarki odpadami, że urząd nie radzi sobie z tym systemem, że w innych gminach jest podobnie. Ale to nie my stwierdziliśmy, że „Jesteśmy przygotowani” jak czytamy w ostatnim Radzionkowskim Kurierze.


Może wiele już zrobiono, ale coś nadal niedomaga. Nie chcemy, aby z naszych podatków, gmina zapłaciła kary Inspekcji Ochrony Środowiska za wdrożenie ustawy śmieciowej a kontrola na dniach. Później zarzuca się nam bierność. Pokazujemy niedociągnięcia nowego systemu gospodarki odpadami w naszym mieście. Dlaczego po półtora roku przygotowań do wprowadzenia regulacji w życie, w wielu miejscach wciąż panuje bałagan i dezorientacja? Można było uniknąć problemów, gdyby gmina odpowiednio wcześniej podjęła przygotowania do wprowadzenia nowego systemu, a w szczególności, gdyby wcześniej ogłosiła i rozstrzygnęła przetargi na wywóz śmieci oraz przygotowała kampanie informacyjną dla mieszkańców nie tylko ulotki, ale bezpośredni kontakt z mieszkańcem – szkolenie.

Urzędnicy sami wpadli we własne sidła, gdyż to gmina ma obowiązek zorganizować odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Z kolei do gminy należy decyzja, czy w drodze uchwały postanowi również odbierać odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, czyli od firm, biur, sklepów itp. Gmina decyduje, więc, czy będzie odbierała odpady komunalne od przedsiębiorców (rozumianych, jako nieruchomości niezamieszkałe). W przypadku nieobjęcia przez gminę systemem odbioru odpadów przedsiębiorcy ci będą funkcjonowali na podobnych jak dotychczas zasadach, a więc na podstawie umów z firmą odbierającą śmieci. Przejęcia pełnej odpowiedzialności za gospodarkę odpadami przez gminę to wyręczenie mieszkańców, wspólnot czy spółdzielni oraz przedsiębiorców w zawieraniu umów z firmami wywożącymi śmieci.

Czy nie warto było się tylko skupić na nieruchomościach, na których zamieszkują mieszkańcy? Może problemów było by mniej. Pozostawiamy zdjęcia bez komentarza. Wszystkich zainteresowanych mieszkańców Radzionkowa powyższym tematem zapraszamy do kontaktu.

 

2 komentarze

 1. Dlaczego inni myślą i mogą coś zrobić , a w Radzionkowie jak ostatnio jest każdy widzi. Poniżej wklejam ciekawostkę co można zrobić ze śmieciami , zamiast budować pseudo pomniki.

  Pierwszy na Podkarpaciu zakład, w którym z biogazu uzyskanego ze śmieci produkowana będzie energia elektryczna i ciepło, powstanie w Stalowej Woli. Pozwoli to na uzyskanie niższej opłaty za przyjęcie i przetworzenie odpadów. Skorzystają mieszkańcy.

  Bez segregacji

  – Odwrotu nie ma, umowa podpisana – powiedział w piątek prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli Mariusz Piasecki, po podpisaniu z tarnowską spółką Control Process dokumentu na budowę Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych.

  Zakład będzie mógł przyjmować i przetwarzać odpady z obszaru zamieszkałego przez około 210 tysięcy mieszkańców. Oznacza to minimum 60 tysięcy ton na rok zmieszanych odpadów komunalnych. Ważne – zmieszanych czyli nieposegregowanych. Segregacja odbywać się będzie właśnie w zakładzie w nowoczesnych warunkach.
  Im więcej, tym lepiej.

  Niezwykłe jest to, że MZK chętnie przyjmie każdą ilość śmieci. – Im więcej odpadów przyjmiemy, tym mniejszy będzie koszt ich przetwarzania – przekonuje prezes MZK.
  Stalowa Wola podpisała w tym celu umowę z ośmioma gminami na odbiór śmieci. Stalowowolski MZK złożył nawet ofertę odbioru śmieci Tarnobrzegowi. – Wystawiliśmy minimalną cenę, czekamy na odpowiedź – stwierdził prezes. A to oznacza walkę na śmierć i życie z innymi firmami zajmującymi się przerobem śmieci.

  Paliwo dla cementowni

  Zakład w Stalowej Woli jest niezwykły, bo będzie się składać z części mechanicznej (sortowni) oraz z części biologicznej czyli kompostowni i fermentacji. W wyniku procesu przetwarzania odpadów komunalnych zostanie odzyskanych połowa odpadów, takich jak plastyk, szkło czy papier. Przy poddaniu beztlenowej fermentacji pozostałych śmieci gromadzony będzie gaz, który posłuży do produkcji prądu i ciepła na potrzeby zakładu, z możliwością sprzedawania nadwyżek.

  To obniży koszt zagospodarowania odpadów. Pozostały materiał będzie mógł być użyty do umacniania skarp przy drogach czy jako paliwo alternatywne do cementowni. Na wysypisko śmieci trafi niewielka część.

  Regionalna instalacja

  Zgodnie z zapisami Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego Zakład Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych W Stalowej Woli będzie pełnił funkcję Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych dla Regionu Północnego. To obszar obejmujący powiaty: jarosławski, kolbuszowski, leżajski, łańcucki, niżański, przeworski, rzeszowski, stalowowolski, tarnobrzeski i miast Tarnobrzeg.

  Koszt projektu i budowy zakładu przetwarzającego odpady to blisko 89,5 mln zł. Całkowity koszt realizacji zakładu wynosi 111,5 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie 59,9 mln zł czyli 66 procent. Pod budowę miasto daje działkę o powierzchni 6,5 hektara. Inwestycja ma być gotowa w sierpniu 2014 roku. Rok potrwa jej rozruch.
  W taki oto sposób wykorzystuje się okazje i kasę unijną.
  Serdecznie zapraszam do lektury władze samorządowe Radzionkowa aby zaczęły czytać , ewentualnie rozglądać się w koło co można zrobić dobrego dla ogółu , pomysły i okazje są wszędzie , tylko trzeba chcieć z nich skorzystać. Powyżej przedstawiony projekt to jest jakaś wizja , jakaś idea , a w Radzionkowie pewnie też są wizje i idee , tylko głęboko ukryte i trudne do wydobycia.
  Jak zwykle – serdeczne pozdrowienia dla Włodarzy.

 2. Osobiście „ubawił” mnie harmonogram odbioru odpadów w którym „bardzo” światli urzędnicy naszej gminy u jego dołu umieścili takie wytłuszczone 2 zdania: Pojemnik/worek należy wystawić przed posesję w dniu odbioru do godz.6.00.W przypadku nieudostępnienia pojemnika/worka w podanym wyżej terminie , odpady nie zostaną odebrane. Czyli cały Radzionków przed 6 rano pobudka i na baczność.
  Bardzo mnie to zastanowiło i naszły mnie jak zwykle ostatnio, obserwując poczynania w Radzionkowie filozoficzne pytania – kim ja jestem dla naszych urzędników ? , dlaczego pobudka ma być przed 6 a nie dajmy na to przed 5 , jak zaśpię to kara – śmieci nie zabiorą ale kasę tak . Kolejne pytanie które mimo woli się nasuwa – odbiór śmieci to przecież usługa , ja za nią płacę , to kim jestem – chyba w świetle tego nie klientem , może Pan Skibiński przytoczy jakąś formułkę kim dla Niego są mieszkańcy Radzionkowa(z moich informacji w/w Pan jest odpowiedzialny za system śmieciowy , jeśli zostałem wprowadzony w błąd to już w tej chwili zwracam honor)ale chciałbym wiedzieć kto mnie człowieka po 3 uczelniach wyższych chce ubrać w rolę człowieka od śmieci(nie chcę w tym momencie urazić ludzi którzy wykonują tą ciężką i bardzo potrzebną pracę). Jeśli pójdziemy tym tokiem myślenia dalej to może w ogóle powinienem tylko płacić za wywóz a tak naprawdę kubły zapakować do samochodu i samemu wywieźć na wysypisko.
  Kolejne ciekawe pytanie co by się stało gdyby mieszkańcy masowo przestali wystawiać kubły przed posesję ( oczywiście nie namawiam)ale ciekawość ludzka nie zna granic.
  Jak zwykle uprzejme pozdrowienia dla Włodarzy.
  Piotr Żak

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.