15 lat temu Ruch wygrał z Widzewem 5:0 – tak rodzi się historia.

herb_Ruch_Radzionkow24 lipca 1998 roku w piątkowy wieczór beniaminek ówczesnej I ligi (dzisiejsza ekstraklasa) Ruch Radzionków podejmował czterokrotnego mistrza Polski drużynę Widzewa Łódź.
Drużyna „Cidrów” skazywana była na pożarcie w starciu z rutyniarzami z Łodzi. Drużyna naszpikowana reprezentantami kraju, mająca spore doświadczenie na boiskach europejskich przyjechała na Narutowicza po pewne trzy punkty.

A jednak stał się cud!!! Podopieczni Andrzeja Płatka rozgromili utytułowanego rywala 5:0 po kapitalnym meczu i golach zdobytych przez: Mariana Janoszkę(dwie), Rafała Jarosza, Józefa Żymańczyka i Tomasza Fornalika. Przeszło osiem tysięcy widzów na stadionie oraz dzięki relacji w Canal + tysiące kibiców w całej Polsce mogło zobaczyć jak w mieści, które kilka miesięcy wcześniej odzyskało prawa miejskie rodzi się coś wspaniałego. Rodzi się dzięki zaangażowaniu osób, bez których sukces ten nie był by możliwy.

W tym miejscu kierujmy gorące podziękowania ówczesnemu prezesowi Ruchu Radzionków panu Pawłowi Bombie, który przeszedł z Ruchem drogę na piłkarski szczyt w Polsce.
Podziękowania należą się również wszystkim ówczesnym działaczom klubu, trenerowi Andrzejowi Płatkowi, całemu sztabowi szkoleniowemu, wszystkim piłkarzom oraz kibicom, którzy w niesamowity sposób wspierali „żółto – czarnych” w każdym meczu.
Dziękujemy za emocje, wspomnienia i niepowtarzalny klimat jaki w tamtym okresie panował w Radzionkowie. Nigdy tego nie zapomnimy.
Łza się kręci w oku na myśl o tamtych dniach. Żal, że te dni chwały szybko nie wrócą

Ruch Radzionków 5 – 0 Widzew Łódź
Sędziował: Mirosław Milewski
Rafał Jarosz 12 1 – 0
Marian Janoszka 13 (k) 2 – 0
Józef Żymańczyk 16 3 – 0
Marian Janoszka 30 4 – 0
Tomasz Fornalik 71 5 – 0

Ruch: Dariusz Klyta, Czesław Wrześniewski, Andrzej Wróblewski, Marek Szymiński, Wojciech Myszor, Tomasz Fornalik, Marian Janoszka, Grzegorz Bonk, (85` Dariusz Koseła), Robert Sierka, Józef Żymańczyk, (65` Damian Galeja), Rafał Jarosz, (74` Roman Cegiełka).
Trener: Andrzej Płatek

Widzew: Sławomir Olszewski, Andrzej Michalczuk, Tomasz Łapiński, Rafał Siadaczka, Marcin Zając, Radosław Michalski (80’ Sławomir Gula), Dariusz Gęsior, Maciej Terlecki, Sławomir Chałaśkiewicz, Marek Szemoński (46 Piotr Szarpak, 72 Chioma Chimezie), Artur Wichniarek.
Trener: Andrzej Pyrdoł
Widzów: ok. 8000

A oto link do odświeżenia w pamięci tamtych chwil:

koniec części I – cdn.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.