Ustawa śmieciowa – czy jesteśmy zadowoleni z firmy odbierającej odpady ?

Zgodnie z wymogiem ustawowym ogłoszony został przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów oraz utrzymanie czystości w Gminie Radzionków, w wyniku którego wybrano najkorzystniejszą ofertę firmy Spectrum Silesia Service Sp. z o. o. Umowa z firmą będzie obowiązywała do końca 2014 r. Przypomnijmy stawki: Za segregowane śmieci mieszkańcy zapłacą miesięcznie 6,50 zł (5 zł dla rodzin, które mają co najmniej trójkę dzieci) i 12,60 zł za odpady zmieszane. Przypomnijmy także, iż wybór tej firmy odbył się w dziwnych okolicznościach, wygrała przecież cenowo firma Alba, która jednak nie była w stanie (?) dostarczyć na czas elementarnych dokumentów pozwalających jej sięgnąć po kontrakt, Wobec tego trzeba było zdecydować się na ofertę Spectrum o  pół miliona złotych wyższą niż Alby.

I rzeczywistość skrzeczy. Możemy się pocieszać, iż w Tarnowskich Górach stawki są wyższe, w Bytomiu nie rozstrzygnięto przetargu na czas, a w Piekarach w ogóle go nie ogłoszono. Cóż nam z tego skoro „nasza cha ta skraja…”.

Wpierw, na początku lipca mieszkańcy nie dostali worków do segregacji odpadów, w spółdzielczych blokach segregacja ma się odbywać bez worków. Koło bloków będą tzw. kubły-gniazda w różnych kolorach, gdzie należy wyrzucać konkretne odpady. Nie ma na razie punktu selektywnego zbierania odpadów. Ludzie psioczą, że musza o 6 rano wystawiać worki lub kubły, nie zaleźliśmy jednego zadowolonego…

Sierpień, nadal bardach, niewiele się zmieniło. Spectrum nie daje rady:

– nadal nie wszystkie posesje otrzymały kubły, nie otrzymały worków.

– Spektrum wchodzi na posesje i nakleja na kubły Alby swoje nalepki firmowe – podobno je kupiła ale winna je wcześniej umyć i zdezynfekować.

– żaden termin odbioru jakichkolwiek śmieci nie był dotrzymany, wszystko odbywa się z 2-5 dniowym opóźnieniem.

– worki zalegają na ulicach kilka dni.

– telefony Spektrum nie odpowiadały, nie można się było dodzwonić do wydziału ochrony środowiska w gminie.

– nie działa Gminny Punkt selektywnej Zbiórki odpadów.

– samochody zbierające odpady mają wycieki i plamią kostkę brukową dróg, co szczególnie jest widoczne, tam gdzie kostka jest nowa.

– dlaczego Gmina nie zmieni zasad odbioru odpadów tj. dlaczego mieszkańcy muszą o 6.00 rano wystawiać kubły, jak i tak są one odbierane dopiero za 2-3 dni.

– niech gmina upubliczni umowę ze Spectrum tj, gdzie poczytamy o jej obowiązkach-  wg nas ta Firma kompletnie nie panuje nad sytuacją. Na nasze pytania pada odpowiedź że jest sezon urlopowy! Farsa.

– jaki zapach wydziela odpad zielony trzymany 14 dni, oraz zmieszany każdy czuje a jeżeli to się jeszcze wydłuża o kolejne dni to jest to nie do wytrzymania.

To tylko 10 charakterystycznych jednak uwag zebranych przez nas w ciągu ostatnich 4 tygodni.

Nie chodzi tu tylko o narzekania. Te uwagi mają posłużyć poprawie sytuacji i wprowadzenie normalności. To należy się naszym mieszkańcom. Dyscyplina wywozu odpadów to podstawa. Jeżeli chcemy, by miasto było czyste, a środowisko naturalne chronione to ład i porządek – musi być zaprowadzony od zaraz.

W ocenie miasta, dokładnie Zuzanny Senkały, kierownika referatu ochrony środowiska urzędu miasta – nie jest źle, choć uczciwie powiada, że pierwszy tydzień sierpnia w wydaniu Spectrum niemile ją zaskoczył. Ale generalnie współpracę z tą firmą ocenia pozytywnie. Są na bieżąco organizowane kontrole, będą stosowane kary umowne, referat jest w stałym, kontakcie z wykonawcą. Firma zaś problemy tłumaczyła awariami … PSZOK – jest – na razie tymczasowy na ulicy Szybowej na terenie oczyszczalni; trwają formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę w starostwie powiatowym w TG.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.