Masz Głos Masz Wybór – RAZEM

Radzionkowskie Towarzystwo Społeczno Kulturalne wraz z Fundacją Batorego
w Warszawie zachęca do udziału w akcji obywatelskiej pod nazwą „Masz Głos Masz Wybór”. Inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców to (usankcjonowane prawnie) proponowanie przez obywateli rozwiązania dotyczące prawa miejscowego. Może ona odnosić się do większości obszarów funkcjonowania gminy: strategicznych (np. wieloletnich inwestycji lub kierunków rozwoju całego obszaru), ale i szczegółowych (np. gospodarowania odpadami, realizacji planów ekologicznych, czy honorowego obywatelstwa miejscowości).

1.-UI-logoInicjatywa ułatwia pracę samym radnym, którzy dostają od mieszkańców gotowe lub prawie gotowe projekty uchwał. Nie wywołuje konfliktów, a wręcz często im zapobiega. W wielu gminach inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców już funkcjonuje i przynosi wszystkim konkretne korzyści. Daje możliwość mieszkańcom więcej swobody, gdyż nawet posiadanie zdecydowanej większości w radzie miasta przez konkretną opcję polityczną nie niesie zagrożenia blokady pomysłów, które rodzą się w głowach mieszkańców miasta oraz ich interwencji w sprawach istotnych.

My mieszkańcy Radzionkowa chyba najlepiej wiemy o tym jak dobrze mieć w ręku takie narzędzie. Współtworzenie tego co dobre zawsze było dla nas priorytetem. Pamiętna walka o samorządny Radzionków to tego najlepszy przykład. Dlatego zachęcamy wszystkich mieszkańców o poparcie tej obywatelskiej idei. Statut naszego miasta nie daje dziś możliwości złożenia projektu uchwały przez grupę mieszkańców miasta. My chcemy aby taki zapis znalazł się w statucie, który umożliwi posiadanie takiej inicjatywy przez mieszkańców.

Pierwszym krokiem było złożenie w dniu 31.10.2013 r. przez nas stosownego pisma do Przewodniczącego Rady Miasta Radzionków jako organizatora akcji.
Obecnie czekamy na odpowiedź.

Wszystkie osoby chcące wesprzeć akcję zapraszamy w każdą środę od godz. 18 do 20 w radzionkowskiej Remizie (nad pizzerią Soprano).

Całą akcję będziemy relacjonować na www.rtsk.pl oraz na naszym profilu Facebooka: https://www.facebook.com/rtsk.radzionkow

Razem zbudujmy w Radzionkowie społeczeństwo obywatelskie.

Krzysztof Banek

partnerzy akcji:
 

1 komentarz

  1. Nareszcie będę miał wpływ na to co dzieje się obok mnie , bo zawsze zaczynałem się liczyć przed wyborami( no może nie moja skromna osoba była w kręgu zainteresowania kandydatów na Radnych , a raczej mój głos )teraz jest realna szansa na to że i po Wyborach mój głos będzie miał znaczenie ( to właśnie jest istotą prawdziwej demokracji).
    Pozdrowienia jak zwykle.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.