Ruch gotowy do rozgrywek – 22 marca rusza III liga.

pilka_nozna_i_boisko_522 marca po zimowej przerwie swoje rozgrywki wznawia III liga. Tego właśnie dnia na boisko wybiegną piłkarze radzionkowskiego Ruchu, którzy rozpoczną od starcia w Gliwicach z rezerwami Piasta. Zima jak to zwykle bywa obfitowała w sparingi, transfery i wydarzenia natury organizacyjnej.

Obecny sezon jest o tyle wyjątkowy, że jest pierwszym po rocznej absencji Ruchu w seniorskich rozgrywkach. Nic zatem dziwnego, że drużyna budowana praktycznie od podstaw w lipcu ubiegłego roku, w rundzie jesiennej miała duże wahania formy. Zaowocowało to siódmym miejscem w dwunastoosobowej grupie III ligi z pięcioma stratami do czwartego miejsca gwarantującego awans do grupy mistrzowskiej. Do zakończenie rundy zasadniczej obecnego sezonu pozostało sześć spotkań, z których podopieczni trenera Wojciecha Osyry cztery zagrają na wyjazdach. Wiele zatem wskazuje, że cel jaki zakładano przed rozpoczęciem rozgrywek, a więc awans do grupy mistrzowskiej, jest coraz mniej prawdopodobny do osiągnięcia. Obecnie celem nadrzędnym jest utrzymanie się w III lidze, co jednak zważywszy na reorganizację III ligi śląskiej nie będzie prostym zadaniem.
Z tych o to powodów przerwa w rozgrywkach była bardzo istotna,. Rozpoczęto od pożegnania się pięcioma zawodnikami. Klub z różnych powodów opuścili: Maciej Wierzbicki, Tomasz Twardawa, Wojciech Sysiak, Daniel Sobas oraz wybrany piłkarzem jesieni Michal Farkas, który odszedł do II ligowego Zagłębia Sosnowiec. Wzmocnienia składu były niezbędne, o czym niejednokrotnie mówili trenerzy i działacze klubu. Pierwszym tegorocznym nabytkiem został 30-letni obrońca Łukasz Dębski, który poprzednio reprezentował LKS Czaniec. Następnie przyszła pora na wzmocnienie linii ataku i tu można powiedzieć o :hitach transferowych” oczywiście na skalę III ligową. Ruch pozyskał Łukasza Janczarka poprzednio grającego w LZS – ie Leśnica, a w przeszłości w Piaście Gliwice oraz czarnoskórego Portugalczyka Heldera Rodriguesa ostatnio gracza Czarnych Otmuchów, a czasach juniorskich … Sportingu Lizbona. Jak powiedział prezes klubu Marcin Wąsiak te transfery mają ułatwić zdobywanie bramek i poprawić siłę ofensywną zespołu. Następnie zakontraktowano jeszcze obrońcę Kamila Pysno z MKS – u Myszków oraz pomocnika Jakuba Szramka, którego wypożyczono z Stadionu Śląskiego. Wzmacnianie drużyny przed rundą wiosenną zakończono pozyskanie dwóch bramkarzy. Piłkarzami Cidrów zostali radzionkowianie Dariusz Strzelczyk oraz Rafał Strzelczyk poprzednio grający odpowiednio w Orle Nakło Śląskie i Orle Miedary. Wzmocniono zatem każdą formację, więc okienko transferowe można uznać za udane. Na konkretne efekty będzie trzeba jednak poczekać przynajmniej do zakończenia rundy zasadniczej.
Odzwierciedleniem formy na danym etapie przygotowań są przeważnie rezultaty uzyskiwane w sparingach, jednak po tych w wykonaniu „żółto – czarnych” nie wiele można powiedzieć. Dziesięć sparingów (jedenasty odbył się już po zamknięciu gazety), cztery wygrane, cztery porażki i dwa remisy. Bardzo dobre spotkania (m.in. zwycięstwa z Wartą Zawiercie, Górnikiem Piaski czy zremisowane z GKS –em Tychy czy Ruchem Chorzów) przeplatane były fatalnymi ( porażka 5:1 z Gwarkiem Tarnowskie Góry). Na rezultaty te wpływ miały różne czynniki, rotacje w składzie, eksperymenty w ustawieniach itd. nie zmienia to jednak faktu, że na tydzień przed wznowieniem rozgrywek postawa piłkarzy Ruchu jest wielką niewiadomą. Prawdziwą próbą dla radzionkowian będą starcia z Piastem II Gliwice oraz liderem Skrą Częstochowa w pierwszych dwóch tegorocznych kolejkach.

Oprócz spraw stricte sportowych przerwa w rozgrywkach sprzyja porządkowaniu i polepszaniu spraw organizacyjnych. Jednym z głównych elementów na tym polu jest spłata wcześniejszych zobowiązań, jak przyznaje prezes klubu Marcin Wąsiak wznowienie rozgrywek przez drużynę seniorską w pewien sposób spowolniła spłatę zaległości, jednak dług systematycznie spada. Aby móc spłacać te zobowiązania i inwestować w drużynę potrzebne są kolejne kroki w celu poprawy sytuacji finansowej klubu. Takowe klub czyni poprzez współpracę z różnymi firmami.
Bardzo ważnym aspektem, który na pewno poprawi sytuację finansowa klubu jest nowe targowisko miejskie, które Ruch Radzionków otrzymał w dzierżawę na czas nieokreślony. Ponadto klub podpisał umowę na promocję miast opiewającą na 25 tyś zł.
Ponadto wydzielono grupy młodzieżowe, które występują pod nazwą UKS Ruch Radzionków, który otrzymał dotację w wysokości 30 tysięcy złotych przeznaczoną na rozwój grup młodzieżowych. Kwotę tą przyznano w wyniku postępowania konkursowego na realizację zadania publicznego w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu w I półroczu 2014 roku.
Z przyczyn organizacyjnych klub musiał wycofać z rozgrywek drużynę Okręgowej Ligi Juniorów, co zmusiło większość zawodników tej drużyny do czasowych transferów do innych drużyn.
Można jeszcze wspomnieć o podpisaniu listu intencyjnego z UKS Ruch Chorzów w temacie transferów młodych graczy m.in. do naszego klubu czy stworzeniu swojego kodu graficznego, który ułatwi dostęp do strony internetowej za pomocą smartfona.

Jak widać zarówno pod względem sportowym jak i organizacyjnym w Ruchu dużo się działo, jakie będą tego efekty zarówno sportowe jak i organizacyjne przekonamy się w najbliższych miesiącach.

Terminarz rozgrywek rundy zasadniczej:

17 kolejka, 22 marca 2014 (sobota), godz. 15:00: Piast II Gliwice – Ruch Radzionków
18 kolejka, 29 marca 2014 (sobota), godz. 15:00: Ruch Radzionków – Skra Częstochowa
19 kolejka, 6 kwietnia 2014 (sobota), godz. 11:00: Szombierki Bytom – Ruch Radzionków
20 kolejka, 12 kwietnia 2014 (sobota), godz. 16:00: Górnik Wesoła – Ruch Radzionków
21 kolejka, 19 kwietnia 2014 (sobota), godz. 13:00: Szczakowianka Jaworzno – Ruch Radzionków
22 kolejka, 26 kwietnia 2014 (sobota), godz. 16:00: Ruch Radzionków – LZS Piotrówka

Sparingi:
Rozwój Katowice – Ruch Radzionków 1:2 (0:1)
dla Ruchu – Cepek 42′, Zaborowski 69′

GKS Tychy – Ruch Radzionków 0:0

Zagłębiak Dąbrowa Górnicza – Ruch Radzionków 3:1 (1:0)
dla Ruchu – zawodnik testowany 75′

Górnik Piaski – Ruch Radzionków 0:4 (0:2)
dla Ruchu – Cziba 35′, Janczarek 45′, Toszek 50′, Cepek 81′

Warta Zawiercie – Ruch Radzionków 1:4 (0:1)
dla Ruchu – Cepek 13′, Toszek 50′, Urbainczyk 76′, 90′

Ruch Radzionków – Nadwiślan Góra 0:3 (0:2)

Zagłębie Sosnowiec – Ruch Radzionków 3:1 (2:1)
dla Ruchu – Kursa 10′ (samobójcza)

Sarmacja Będzin – Ruch Radzionków 1:4 (1:0)
dla Ruchu – Sadowski 60, Urbainczyk 65′, 68′, Suchecki 90′

Gwarek Tarnowskie Góry – Ruch Radzionków 5:1 (3:1)
dla Ruchu Cepek 42′

Ruch Chorzów – Ruch Radzionków 0:0

Transfery:

Przybyli:
Łukasz Dębski – LKS Czaniec
Helder Rodrigues – Czarni Otmuchów
Łukasz Janczarek – LZS Leśnica
Jakub Szramek – Stadion Śląski Chorzów (wypożyczenie)
Kamil Pysno – MKS Myszków
Dariusz Strzelczyk – Orzeł Nakło Śląskie
Rafał Strzelczyk – Orzeł Miedary

Ubyli:
Maciej Wierzbicki – GKS Katowice
Michal Farkas – Zagłębie Sosnowiec
Tomasz Twardawa – AKS Mikołów
Wojciech Sysiak – Sokół Orzech
Daniel Sobas – Calisia Kalisz

Kadra Ruchu – runda wiosenna:

Bramkarze:

Dariusz Poturalski
Sebastian Staś
Dariusz Strzelczyk
Rafał Strzelczyk

Obrońcy:

Aleksander Lipiński
Mariusz Korzeniowski
Łukasz Gad
Mateusz Sroka
Tomasz Wandzik
Tomasz Zdanowski
Łukasz Dębski

Pomocnicy:

Damian Sadowski
Marcin Hoinkis
Patryk Cepek
Rafał Zaborowski
Tomasz Suchecki
Wojciech Popiel
Jakub Szramek

Napastnicy:

Damian Cziba
Adam Toszek
Tadeusz Urbainczyk
Helder Rodrigues
Łukasz Janczarek

Trener: Wojciech Osyra
Drugi trener: Adam Goździcki
Kierownik drużyny: Ernest Staś
Masażysta: Zenon Cziba

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.