Dziękczynienie z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich

Dziękczynienie z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich

Obraz 091Czcigodny Ksiądz Jubilat,  Jan Grzesica urodził się 27 sierpnia 1938 roku  w Mysłowicach. Po ukończeniu szkoły podstawowej  uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego  w Mysłowicach. W 1960 roku wstąpił  do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Świecenia kapłańskie otrzymał z rąk ks. bp Herberta Bednorza 14 czerwca 1964 roku w Katedrze Katowickiej. Pierwszą i jedyną parafią wikariuszowską była parafia św. Wawrzyńca  w Rudzie Śląskiej Wirku. Po trzech latach  pracy został skierowany na studia w Prymasowskim Studium Życia Wewnętrznego w Warszawie. Zamieszkał u Sióstr Urszulanek Szarych, gdzie pełnił przez pięć lat posługę kapelana. Równolegle podjął studia na Akademii Teologii Katolickiej, dziś Uniwersytet im. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Początkowo   studiował muzykę Kościelną a później teologię moralną. Po uzyskaniu licencjatu, za radą Kard. Karola Wojtyły zajął się problematyką ekologiczną. Praca ta uwieńczona została doktoratem n.t. „Ochrona naturalnego środowiska człowieka, jako problem teologicznomoralny”.

unnamedKs. Grzesica jest pionierem w dziedzinie refleksji teologicznej i etycznej nad problematyką ekologiczną w Polsce – ekspert kościelny  w Radzie Ekologicznej przy Ministrze Ochrony Środowiska. Od roku 1972 pracował w W.Ś.S.D – zarządzie seminaryjnym, jako prefekt i jako wykładowca etyki i teologii moralnej. Od lat pełni funkcję sędziego synodalnego w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. Wykładał etykę i teologię moralną na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Jako proboszcz troszczył się od 1993 r. o parafię św. Wojciecha w Radzionkowie.  Z dniem 31 lipca 2005 roku przeszedł na emeryturę i poświecił się sprawie budowy żywego pomnika Jana Pawła II w zakresie utworzenia Fundacji Pomocy Dzieciom i Seniorom „Wioska Serca im. Jana Pawła II”.

Czcigodny Księże Jubilacie!

Nasz Drogi Księże Janie!

Dzień Twego złotego jubileuszu, skłania nas do refleksji, do spojrzenia wstecz. To przecież tu w tej Radzionkowskiej Parafii „zostawiłeś swoje serce”. Pan posłał Cię, abyś jako nauczyciel, kapłan i pasterz wypełniał swoje posłannictwo w Jego winnicy.

50 lat –pół wieku historii. Ileż to przemian gospodarczych społecznych i kulturowych dokonało się w tym czasie. Stawiały one przed Księdzem nowe wyzwania w pracy duszpasterskiej. Pokonałeś wszystkie trudności. Wytrwałeś.

Za te lata długoletniej ofiarnej pracy z całego serca Bogu i Tobie Czcigodny Księże Janie dziękujemy. Życzymy, by dobry Bóg udzielał Ci obfitych łask, błogosławił wspierał i umacniał. Niech przedłuża lata Twego życia, darzy zdrowiem i pozwoli dalej tak owocnie służyć Kościołowi.

Szczęść Boże

Radzionkowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.