Stadion na stulecie

95W przeddzień 95 – lecia powstania Klubu Sportowego Ruch Radzionków prezentujemy rozmowę z prezesem klubu Marcinem Wąsiakiem. A w niej m.in. o obecnej sytuacji klubu, obchodach 95-lecia i nowym stadionie.

Adam Sznajder: Panie prezesie, w tym roku przypada 95-rocznica powstania klubu. Czy spodziewał się pan, że klub będzie w tym miejscu, gdzie obecnie się znajduje? Czy klub z takimi tradycjami zasłużył na IV ligę?
Marcin Wąsiak: Nie spodziewałem się, że obchody będziemy organizowali w czasie gdy będzie w IV lidze, aczkolwiek teraz już nie ma już co do tego wracać i o tym rozmawiać. Stało się, trzeba wyciągnąć z tego wnioski. Wydaje mi się, że nie zasłużyliśmy na to aby grać w IV lidze, chociaż oczywiście na wiosnę zdobyliśmy zbyt mało punktów i tyle. Do tego dołożyła się reorganizacja ligi, gdyż tak naprawdę zostaliśmy nad kreską. Jednak przez to, że
z II ligi spadło dużo śląskich drużyn, odbiło się to na nas. Teraz trzeba się przede wszystkim trzeba się zastanowić co z tym zrobić dalej. W ciągu 95 lat klub miał nie jeden taki sezon, w którym spadł z ligi, ale na tym świat się nie kończy i w tym przypadku jest tak samo.

ASz: Gdzie zatem będzie Ruch za pięć lat czyli w setną rocznicę powstania?
MW: Gdzie będzie? Ja bym chciał, żeby po prostu był jak najwyżej. Na pewno chciałbym, żeby Ruch Radzionków znowu grał na szczeblu centralnym, tylko w ciągu tych pięciu lat wszyscy musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy Ruch Radzionków jest do tego przygotowany i czy stać nas na bycie na tym szczeblu rozgrywek. Wiadomo, że wiąże się to z dużo większym budżetem oraz odpowiednim obiektem, gdyż wymogi na szczeblu centralnym są nieporównywalnie większe i jeśli chodzi o obiekt to cały czas rosną. To są te aspekty, które muszą zostać spełnione. Niezbędny jest odpowiedni budżet i odpowiedni obiekt. Jeżeli będzie jedno i drugie to uważam, że o wynik sportowy będzie dużo łatwiej.

ASz: Będzie w końcu Ruch grał w Radzionkowie?
MW: Ja bym sobie bardzo życzył, żeby Ruch grał w Radzionkowie. Bardzo mi się to marzy i nie wyobrażam sobie, że obecna sytuacja będzie trwała wiecznie. Ruch Radzionków powinien grać u siebie w domu, na terenie swojego miasta, gdzie mieszkańcy będą mogli bardziej się z tym klubem identyfikować, utożsamiać, gdzie będą mieli na ten stadion ciut bliżej. To wtedy pomoże nam wszystkim, bo to taka sytuacja troszkę nienormalna ciągnie się latami, a tak chyba nie powinno być. Wiem, że to nie jest tak, że z miesiąca na miesiąc może powstać obiekt – bo tu już nie chodzi o stadion, tak naprawdę nie potrzebujemy stadionu, tylko boisko z jedną ładną trybuną – ale myślę, że nie jest to znów rzecz niewykonalna. Nie takie miasta i o wiele mniejsze miasteczka potrafią sobie z tym poradzić i mam nadzieję, że Radzionków też. Myślę, że na 100-lecie tak zasłużonego klubu, szczególnie dla miasta, dla którego klub zwłaszcza w kwestii promocji zrobił w Polsce bardzo wiele, Ruch Radzionków na ten stadion zasługuje.

Prezes klubu Marcin Wąsiak zaprasza na obchody 95-lecia

ASz: Na dzień 14 sierpnia przypada 95 rocznica powstania klubu, 10 sierpnia odbyła się uroczysta msza św. W intencji klubu. Jak będą wyglądały dalsze odchody?
MW: Obchody 95 – lecia mamy podzielone na dwie uroczystości. Pierwsza to 31 sierpnia serdecznie zapraszam na nasz stadion, gdzie odbędzie się prawie całodniowy festyn. Rozegrany zostanie mecz oldbojów – naszej drużyny z ekstraklasy – w składzie praktycznie cała ówczesna drużyna m.in. Żymańczyk, Jarosz, Grzyb, Grozmani, Myszor – z Reprezentacją Śląska, odbędą się występy artystyczne, będą różnego rodzaju atrakcje i zabawy dla dzieci. W ten dzień rozegramy również ligowy mecz z drużyną Polonii Poraj. Drugi etap naszych obchodów to pod koniec roku, na początku grudnia w Centrum Kultury „Karolinka” uroczysta gala z odznaczeniami i wspomnieniami z 95 lat funkcjonowania klubu.
W uroczystej gali na pewno udział wezmą władze lokalne i władze sportowe oraz przede wszystkim osoby związane z Ruchem Radzionków, które na przestrzeni lat broniły barw Ruchu. To te osoby maja być gwiazdami wieczoru.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.