XII Górnicze spotkanie, „Barbórka 2014!”

W grudniowy sobotni wieczór, po raz dwunasty,  Radzionkowskie Towarzystwo Społeczno -Kulturalne zorganizowało tradycyjne górnicze spotkanie z okazji górniczego święta „Barbórki”. Tym razem uczestnicy otrzymali specjalne zaproszenia wraz z śpiewnikiem, który miał bardzo ładną oprawę graficzną z postacią św. Barbary – patronki górników. W spotkaniu uczestniczyli młodzi adepci górnictwa, ci którzy mają za sobą kilkuletni i wieloletni staż górniczy oraz emeryci i renciści. Naszymi i górników gośćmi byli:  radny wojewódzki, były I zastępca Wojewody śląskiego Andrzej Pilot, starosta tarnogórski Józef Burdziak, radni powiatowi: Gustaw Jochlik i Józef Korpak oraz radni rady miasta Radzionków: Karol Majewski, Karol Pietryga, Ludomir Pawłowski i Krzysztof Banek.

Po oficjalnym przywitaniu przez Pawła Bombę, Przewodniczącego Radzionkowskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego uczczono minutą ciszy górników, którzy odeszli „na wieczną szychtę”.” Odegrano utwór „Cisza”

Odśpiewano też tradycyjne hymn górniczy oraz pieśń poświęconą  Św. Barbarze patronce naszych górników

Następnie Przewodniczący RTSK przekazał prowadzenie  gwarkowi Wincentemu Hajdzie, który z swoim kabaretem rozpoczął górniczą biesiadę. Przeszło 200 górników w mundurach górniczych stworzyło niepowtarzalną atmosferę koleżeńskiego spotkania, górniczej zabawy okraszonej tradycyjnymi śląskimi potrawami min. kołoczem z makiem, serem i posypką oraz kawą lub herbatą,  krupniokiem, żymlokiem, swojskim pasztetem i salcesonem, chlebem z smalcem i  żurkiem  oraz tyskim piwem, którego nie zabrakło do końca imprezy.

Przez cały wieczór śpiewom nie było końca. Przeprowadzono klika konkursów takich jak: strzykawka, sztafeta piwna, zawody montażowe, chrzest piwny, wyłoniono króla piwnego. Uczestnicy konkursów nagrodzeni zostali nagrodami ufundowanymi przez  Browary Tyskie. W trakcie spotkania przeprowadzono również akcje charytatywną dla chorej dziewczynki. Wspaniała zabawa, świetne dowcipy, górniczy humor wytworzyły świetną atmosferę.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i wspaniałą zabawę. Dziękujemy restauracji „U Letochy” za wspaniałe potrawy, za gościnę, za bezinteresowne udostepnienie lokalu i obsługę  kelnerską. Serdeczne podziękowania kierujemy do browaru z Tych. Dziękujemy sponsorom: Firmie Eko-Plus, sp. z o.o. ,Tanquid sp. z o.o. , Ludomirowi Pawłowskiemu oraz członkom RTSK za wsparcie finansowe i organizacyjne. Szczególne podziękowania za organizację i przygotowanie  dla: Tadeusza Mazura. Antoniego Tomczyka. Ludomira Pawłowskiego, Karola Majewskiego, Karola Pietrygi,  Krzysztofa Tobora, Karoliny i Tomasza Terechów i Pawła Bomby – twórcy i animatora naszych górniczych spotkań. Radzionkowskie Towarzystwo Społeczno Kulturalne organizując górnicze spotkania realizuje  swoje statutowe założenia kultywując tradycje górnicze trwale związanie z ziemią śląską.  Jednocześnie prezentuje swoje stanowisko: jak ważną w dziś jest potrzeba pilnego rozwiązania problemów górnictwa dla dobra regionu śląskiego i Polski. Taki apel w trakcie spotkania został skierowany do władz naszego kraju, naszych Radnych samorządowych wszystkich szczebli. Do zobaczenia za rok – z Górniczym – Szczęść Boże!

Organizatorzy

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.