25 lat samorządności. Naszej samorządności!

sw-wojciechRadzionków wchodzi w 2015 rok, jako miasto, które winne ten rok obchodzić bardzo uroczyście i w wyjątkowy sposób. 25 lat temu rozpoczął się dla Radzionkowa nowy rozdział współczesnej historii. W grudniu 1989 roku narodziła się idea restytucji Gminy Radzionków.
Już w styczniu 1990 roku grupa inicjatywna ds. utworzenia Gminy Radzionków rozpoczęła działania organizacyjne, których owocem było utworzenie Radzionkowskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego. Miejscem powstania Towarzystwa była siedziba GKS Ruch Radzionków na Stroszku przy ul. Narutowicza 11. To GKS Ruch Radzionków przez 22 lata, kiedy to Radzionków był częścią Bytomia, był jedyną organizacją, była ostoją radzionkowskiej tożsamości, jako klub sportowy: edukował, kształtował i wychowywał wszystkich we wierze, że warto być Cidrem i warto zawsze wierzyć w siebie, wierzyć w Radzionków.
Klub, jako organizacja nie tylko sportowa, jako jedyna nie wyparła się swojej nazwy, tradycji, historii i przeszłości. To GKS Ruch Radzionków w latach 90 tych i następnych aż do momentu restytucji praw miejskich Radzionkowa, przywracał i dawał mieszkańcom na nowo poczucie dumy i przynależności do jednej radzionkowskiej rodziny – wspólnoty mieszkańców.
Radzionkowskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne od samego początku swego funkcjonowania jasno i zdecydowanie określiło – dlaczego powstało i jakie cele wyznaczyło sobie do realizacji. Podstawowe cele – utworzenie Gminy Radzionków, integracja mieszkańców wokół tej idei, edukacja mieszkańców o szansach jakie daje samorządność, przypomnienie i pokazywanie naszych tradycyjnych wartości, historii, dokonań i pokazanie, że jesteśmy warci samodzielności, że mamy potencjał ludzki i miejski, by samodzielnie się rozwijać.
Wydanie reprintu „Parafii Radzionkowskiej” ks. J. Knosały, reaktywacja wydawania „Głosu Radzionkowskiego”, były tak bardzo potrzebne, bo pokazały nam nasze korzenie i nasze wartości. „Głos Radzionkowski” krzewił wiedzę o samorządności, o naszych szansach, edukował nas o naszej historii i przyszłości. To były wspaniałe chwile. RTSK powstało na bazie polityczno-społecznych przemian w naszym kraju i w pełni wykorzystało te przemiany, aby Radzionków stał się ponownie miastem. 9 lat bezinteresownej, konkretnej i zdecydowanej walki wielu wspaniałych ludzi, którzy tworzyli RTSK, 9 lat poparcia wspaniałych mieszkańców Radzionkowa dla tej idei. Radzionków stał się miastem…
Dla Radzionkowa minione 25 la,t to wspaniały okres w historii swoich dziejów. Radzionków wykorzystał wszystkie swoje szanse. Stał się ponownie samodzielnym miastem. Zintegrowali się mieszkańcy wokół samorządności. Stworzyliśmy swoją małą Ojczyznę.
Nadaliśmy tej Ojczyźnie niezbędne atrybuty takie jak : Patrona Miasta – Św. Wojciecha, herb miasta, sztandar miasta, barwy i chorągiew miasta, hejnał miejski. W okresie 25- lecia ukazało się bardzo dużo różnego rodzaju pozycji książkowych, albumów, pocztówek i wydawnictw. W Radzionkowie zaczęły funkcjonować liczne organizacje pozarządowe i to oznacza, że idea samorządu terytorialnego w Radzionkowie trafiła na urodzajną ziemię, bo dzięki takiemu rozwojowi organizacji Radzionków stał się już omalże społeczeństwem obywatelskim. Rozwinęła się też działalność dziennikarska .Od 25 lat wydawany jest w Radzionkowie „Głos Radzionkowski”. Po nim ukazały się „Cider Forum”, Radzionkoviana, „Radzińczanin”, „Kurier Radzionkowski”, gazetki parafialne i szkolne. Jak na tak małe miasto, to godne uznania.
Bez dwóch zdań Radzionków bardzo się zmienił pod każdym względem, społecznym i wizerunkowym.
Obawy malkontentów z lat 90 nie spełniły się. Mieszkańcy Radzionkowa w 100 % wykorzystali swoją szansę na samostanowienie, na własny rozwój na lepszą przyszłość. Warto pamiętać, że nie było by tych sukcesów, gdyby nie było takiej organizacji, jaką jest Radzionkowskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne. Bez fałszywej skromności. Nie byłoby tych sukcesów, gdyby w Towarzystwie nie było tych wszystkich mieszkańców Radzionkowa, którzy tworzyli RTSK, tych którzy tworzyli Radzionków, tych którzy byli w Towarzystwie i wyszli z jego struktur i w nowych organizacjach działali i działają dziś na rzecz naszego miasta.
Paweł Bomba

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.