Społeczeństwo Obywatelskie ?

Polska demokracja liczy już 25 lat, dlatego warto sobie zadać pytanie, czy jej rozwój nadal ma sens? Oczywiście, że tak! Po tak długim okresie wolności, pozostaje nam jeszcze bardzo dużo nauki związanej przede wszystkim ze społeczeństwem obywatelskim, które w Polsce nie rozwija się tak dobrze jak w innych państwach demokratycznych.
Społeczeństwo obywatelskie jest jednym z najważniejszych ogniw współczesnej demokracji i wydawać by się mogło, że funkcjonuje bardzo dobrze za sprawą wszechobecnych mediów, prasy oraz internetu, który ma dziś ogromny wpływ na kształtowanie naszych opinii i poglądów. Można zgodzić się że wszystkie te mass media są potrzebne, abyśmy mogli być na bieżąco z wydarzeniami mającymi miejsce w naszym kraju jak i na świecie, lecz nie powinny być one traktowane jako jedyne i prawdziwe źródło informacji.
Świadomość obywatelska w społeczeństwie polskim powoli wzrasta, ale nadal nie jest odpowiednio pielęgnowana i rozwijana. Najlepszym i zarazem najprostszym sposobem na kształtowanie świadomości i naukę demokracji jest tworzenie stowarzyszeń zachęcających społeczeństwo do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczno-politycznym gminy.
Przenosząc się na nasze skromne radzionkowskie podwórko, na pierwszy rzut oka da się zauważyć bardzo dużą liczbę kół i stowarzyszeń działających na terenie miasta, a nawet powiatu, czy województwa. Lecz czy, aby na pewno świadomość obywatelska radzionkowian jest większa niż innych Polaków? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w słupkach wyborczych, bowiem to one najlepiej odzwierciedlają naszą aktywność. Radzionków na tle pozostałych gmin i miast wypada dobrze, a najbardziej aktywna grupa społeczna mieści się w przedziale wiekowym od 40 do 60+. Cieszy bardzo, że grupa najbardziej liczna w społeczeństwie polskim, czyli seniorzy aktywnie uczestniczą w życiu lokalnym, ale co stało się z młodzieżą? Czy ich aktywność w społeczeństwie nie istnieje, dlaczego jest marginalizowana przez pozostałe grupy wiekowe?
Prawdą jest, że radzionkowska młodzież bardzo aktywnie uczestniczy w wydarzeniach społeczno- kulturalnych odbywających się w naszym mieście, ale aktywność i świadomość polityczna nie jest już odpowiednią płaszczyzną do działań młodych ludzi. Wiążę się to za pewne z małym zainteresowaniem polityką, a szczególnie samorządem. W Radzionkowie brakuje przykładowo Młodzieżowej Rady Miasta, która jest odpowiednią instytucją do zachęcenia młodych i pokazania im – na czym polega, i jak wygląda samorząd ze strony administracyjnej i samorządowej. Duży wpływ na taki stan rzeczy ma również pewna zmiana pokoleniowa, która jasno i wyraźnie nakreśliła pewne zachowania, a chodzi tutaj o wychowanie młodzieży w duchu demokracji i poczuciu wolności na każdej płaszczyźnie życia codziennego. Dlatego młodzież nie ma poczucia poczucia toczenia walki o swoje interesy, partycypacji, aktywnego uczestnictwa w życiu politycznych gminy. Nie wierzy, że coś od niej może zależeć! Że na coś może mieć wpływ!
Samorząd powinien zadbać, aby społeczeństwo obywatelskie mogło się dobrze rozwijać i aktywnie cały czas uczestniczyć w wydarzeniach społeczno- politycznych, a nie tylko od wyborów do wyborów, czy od „Dni miasta” do następnych. Wspaniałą rzeczą daną mieszkańcowi jest możliwość współdecydowania o pewnej wydzielonej części budżetu tzw. budżet obywatelski, który pobudza aktywność mieszkańców poprzez tworzenie i składanie własnych propozycji dotyczących wyglądu, jak i rozwoju miasta. Młodzieżowa Rada Miasta również odgrywać może ważną rolę w społeczeństwie obywatelskim edukując młodzież oraz pozwalając jej się usamodzielnić.
Podsumowując, Radzionków ma ogromne szanse na wykorzystanie kapitału ludzkiego, który w chwili obecnej jest na bardzo dobrym poziomie i cały czas rośnie, lecz dopóki nie otworzy się w 100 procentach na społeczność lokalną, pewne bariery nie zostaną nigdy przełamane, a mieszkańcy w dalszym ciągu będą odgrodzeni od naszego samorządu.
radny Karol Majewski 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.