Dzień Samorządu Terytorialnego!

27 maja dwadzieścia sześć lat temu tj. w 1990 roku w Polsce odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory do rad gmin. Dzień ten uważa się za symboliczną datę narodzin polskiego samorządu lokalnego. Dla upamiętnienia rocznicy, w 2000 r. został ustanowiony Dzień Samorządu Terytorialnego.

Pierwsze w pełni demokratyczne wybory samorządowe były możliwe dzięki uchwaleniu przez Sejm kontraktowy niecałe 3 miesiące wcześniej ustawy o samorządzie gminnym. Dała ona podstawy społecznościom lokalnym do zarządzania częścią spraw publicznych., gminy dostały własne źródła dochodów i możliwość decydowania o wydatkach.

Podział na samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie obowiązuje w naszym kraju od 1999 r. Funkcjonuje 16 województw, 380 powiatów i niemal 2,5 tysiąca gmin. W ubiegłym roku przypadała 25 rocznica pierwszych w pełni demokratycznych wyborów rad do gmin. Z tej okazji rok 2015 był obchodzony jako Rok Samorządności.

Wszystkim samorządowcom, pracownikom Urzędu Miejskiego oraz zaangażowanym w życie społeczne z okazji Ich święta zarząd RTSK składa najserdeczniejsze życzenia, wszystkiego dobrego, sukcesów i spełnienia zawodowego.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.