Uchwała antysmogowa

Do 6 lutego trwają konsultacje społeczne dotyczące uchwały anty smogowej dla województwa śląskiego. Uchwała ma objąć cały region i zacząć obowiązywać już od września. Aktywiści zachęcają do podpisywania petycji w tej sprawie. Ta uchwała jest konieczna, by poprawić jakość powietrza, którym oddychamy – uważa Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego.

Proponowane regulacje dotyczą m.in. zakazu używania węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna. Pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. Możliwe jest także ogrzewanie paliwami stałymi (węgiel, drewno), ale wyłącznie przy zastosowaniu kotłów klasy 5. Projekt zakłada trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od ich wieku. Graniczną datę obowiązkowej wymiany kotłów klasy 3 i 4 na klasę 5 przewidziano do końca roku 2027.

– Podpisując petycję o podjęcie zdecydowanych działań anty smogowych w województwie śląskim, pokażmy, że zależy nam na poprawie jakości powietrza. Tylko zdecydowane i szybkie wyeliminowanie złej jakość paliw oraz stosowania prymitywnych kotłów węglowych spowoduje, że powietrze będzie czyste – zachęca Patryk Białas.

Do tej pory petycję w internecie podpisało ponad 1,8 tys. osób. Złożony podpis oznacza poparcie postulatu o przyspieszenie wdrożenia uchwały, tak aby wszystkie kotły pozaklasowe, tzw. „kopciuchy”, zostały wycofane z użycia do 1 stycznia 2022 roku.

– Na terenie województwa śląskiego w dalszym ciągu wykorzystuje się 700 tysięcy  wysoko emisyjnych kotłów do ogrzewania mieszkań i domów. Proces wymiany kopciuchów i śmieciuchów trzeba przyspieszyć – uważa Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, 14 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się w województwie śląskim. Na taki stan rzeczy wpływa m.in tzw. niska emisja związana przede wszystkim z indywidualnym ogrzewaniem budynków.

1 komentarz

  1. Zanieczyszczenie powietrza w Radzionkowie bije wszelkie rekordy. Kiedyś tak źle nie było, a piece te same lub starsze. Wymiana pieców na nowsze nic nieda jesli ludzie będą nadal palić to co należy wyrzucić do śmieci.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.