Jak palić w piecu

Od 1 września br. obowiązuje zakaz stosowania do ogrzewania węgla brunatnego, mułów, flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20%. Ograniczenie zawiera uchwała antysmogowa przyjęta przez Sejmik Województwa Śląskiego.

NIE PAL:

  • plastikowych opakowań i innych tworzyw sztucznych,
  • mebli, płyt wiórowych, laminowanych, malowanych, lakierowanych,
  • impregnowanego i malowanego drewna,
  • pampersów,
  • odpadów medycznych,
  • tekstyliów, butów,
  • nasyconych Farbą kartonów, zadrukowanej makulatury i in.

Jest sporo materiałów z pozoru niewinnych, które dopiero przy spalaniu uwalniają najcięższe trucizny. Na przykład:
poliuretan – pianka do uszczelnień i izolacji oraz składnik butów i odzieży. Podpalona wydziela cyjanowodór – związek cyjanku, zabójczy gaz o charakterystycznym zapachu migdałów, który był bazą do stosowanego w komorach gazowych Auschwitz cyklonu B. malowane i lakierowane drewno – lakiery zawierają chlor, który w wysokiej temperaturze wydziela się jako gaz (był stosowany jako gaz bojowy) i reaguje z wodą tworząc kwas solny. Już minimalne ilości par tego kwasu, gdy skondesują wewnątrz kotła, skutecznie, miesiącami wgryzają się w blachę. Za parę lat zdziwienie: dlaczego prawie nowy kocioł cieknie?

Przydatna instrukcja dla mieszkańców Radzionkowa

Nie będziesz zabijał
Pamiętaj piec nie jest śmietnikiem!

Ciesz się spacerami po Radzionkowie.
Zadbaj o swoje palenisko tak, jak dbasz o swoją rodzinę.

KAŻDE PALENIE SZKODZI ?
Do roku 2027 mają być wycofane z eksploatacji kotły komorowe, ręcznie napełniane przez otwór zasypowy. Piece te, w większości z górnym odciągiem spalin, przy niewłaściwej eksploatacji, rozpalanie od dołu, są źródłem kłębów gryzącego, toksycznego dymu, pyłów i sadzy, szczególnie uciążliwych dla sąsiadów. W dymie tym znajduje się niespalony tlenek węgla. Stosusjąc ekonomiczne i ekologiczne w tych piecach spalanie węgla i drewna – od góry – ogrzejesz mieszkanie o 30% taniej i o 50-80% czyściej, zyskując wdzięczność podtruwanych do tej pory sąsiadów.
Rozpalanie od góry – krok po kroku
START ~30 min. ~1h ~6-12h
1. Ile paliwa załadować? Pierwsze próby palenia od góry zacznij od warstwy 10-15cm, aby upewnić się, że kocioł jest w miarę szczelny i da się kontrolować temperaturę dopływem powietrza. Potem, jeśli trzeba-można ładować do pełna, czyli do dolnej krawędzi drzwiczek załadunkowych. Ani się obejrzysz jak złapiesz wprawę w doborze ilości paliwa do pogody za oknem. Jeśli wsypiesz za mało, krzywda się nikomu nie stanie – możesz kontynuować palenie np. sposobem kroczącym.
2. Po rozpaleniu dopływ powietrza (pierwotnego i wtórnego) reguluje się uchylaniem klapek drzwiczek załadunkowych i drzwiczek popielnika, wg ogólnie stosowanych zasad.
Kocioł będzie nagrzewał się wolniej niż dotąd, ale osiągnięcie ~40°C nie powinno zająć więcej niż ~30 min. Jeśli trwa dłużej – dajesz zbyt małą rozpałkę lub zbyt mało powietrza.
3. Po około dwóch godzinach gazy się wypalą i w kotle pozostanie sam żar.
Wtedy wskazane jest zamknięcie dopływu powietrza wtórnego i wykręcenie śruby przy dolnej klapce, aby domykała się do końca. Nie jest jednak tragedią gdy nie ma możliwości tego zrobić: powietrze wtórne będzie nieznacznie acz niepotrzebnie chłodzić kocioł.
4. Jeśli potrzebne jest grzanie na okrągło, można:
do resztki żaru dokładać dalej paliwo małymi porcjami lub sposobem kroczącym
rozpalić ponownie od góry wykorzystując resztkę żaru.
Rozpalając ponownie od góry z użyciem resztki żaru trzeba najpierw przełożyć ten żarz rusztu do wyczyszczonego uprzednio popielnika (NIE DO WIADRA-żar wydziela trujące gazy!), wtedy załadować na ruszt nową porcję paliwa, a następnie przenieść żar na wierzch zasypu, dodając rozpałkę. Żar (nawet gdy nie jest już czerwony) oraz lekko ciepła jeszcze instalacja znakomicie ułatwiają i przyspieszają ponowne rozpalenie.
W KOTŁACH Z NADMUCHEM nie powinno zmieniać się ustawień sterownika, chyba że temperatura będzie rosła za wolno / za szybko – wtedy trzeba skorygować moc nadmuchu. Przedmuchy powinny być bardzo krótkie (kilka sekund) ale dość częste (co parę minut) – tak, by w kotle nie gromadziły się palne gazy w ilościach wybuchowych, ale też by temperatura wody nie wzrastała.
JAKIMI PALIWAMI można palić od góry? Właściwie dowolnym rodzajem węgla czy drewna, przez którego grubszą warstwę twój kocioł jest w stanie przepchać powietrze. Nie ma sensu palić w ten sposób jedynie koksu – on zawsze spali się czysto, bo nie zawiera już lotnych smół.

W których piecach i kotłach można palić od góry?
Technicznie da się w każdym piecu i kotle górnego spalania – tj. takim, który ma wylot spalin w „suficie” komory zasypowej. To -90% kotłów, piece „kozy”, kaflowe, kominki.
Do poprawnego palenia od góry w kotłach bez nadmuchu konieczny jest wlot powietrza wtórnego. Bez tego też uda się rozpalić, ale paliwo nie będzie należycie dopalane.
Jeśli masz wątpliwości – zapytaj producenta swojego pieca/kotła/kominka (to, że nie ma palenia od góry w instrukcji obsługi, nie znaczy jeszcze, że nie da się tak palić).

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.