Zmarł biskup Eugeniusz Juretzko

16 stycznia 2018 roku zmarł pochodzący z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rojcy ksiądz biskup Eugeniusz Juretzko.

Ksiądz Juretzko urodził się 25 grudnia 1939 roku w Radzionkowie. Święcenia prezbiteriatu przyjął 17 maja 1964 roku w Poznaniu. Po święceniach został skierowany do Lublińca, gdzie odbył roczne studium pastoralne. Następne lata to praca duszpasterska w prowadzonych przez oblatów parafiach: najpierw był to Kędzierzyn, a od 1966 r. Obra. Ojciec Eugeniusz Juretzko z grupą czterech oblatów wyjechał z Polski 1 maja 1969 r. Po ukończeniu kursu języka francuskiego w Paryżu i załatwieniu spraw wizowych, 2 stycznia 1970 r., misjonarze wypłynęli z Marsylii i 23 stycznia dopłynęli do portu Douala w Kamerunie. O. Eugeniusz rozpoczął afrykański okres życia. 12 czerwca 1991 r. Stolica Apostolska podała do publicznej wiadomości informację, że na prośbę biskupów Kamerunu Ojciec Święty Jan Paweł II podzielił diecezję Bertoua i erygował nową diecezję Yokadouma, mianując pierwszym biskupem nowej diecezji o. Eugeniusza Juretzko OMI.

Aby ocenić ogrom pracy o. Juretzko, warto przedstawić aktualne liczby: 14 parafii, 21 księży, 38 braci i sióstr, 8 kleryków, około 30 tys. katolików. Biskup wybudował około 60 szkół podstawowych (w większości są to jedyne szkoły dla Pigmejów) i jedną średnią, 16 przychodni i szpital.

25 kwietnia 2017 r. Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację o. Eugeniusza Juretzko. Jego następcą został kameruńczyk Paul Lontsie – Keune.

21 stycznia o godzinie 12:00 w kościele Wniebowzięcia NMP w Rojcy, ks. arcybiskup Wiktor Skworc odprawi Mszę Świętą w intencji śp. ks. biskupa Eugeniusza Juretzko. Natomiast we wtorek 23 stycznia o 11.00 msza żałobna zostanie odprawiona w oblackiej parafii pw. św. Stanisława Kostki w Lublińcu. Bp Eugeniusz Juretzko zostanie pochowany w Kamerunie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

test z matematyki * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.