PAMIĘTNE SIERPNIE…

15 sierpnia to święto Matki Boskiej Zielnej, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, kościelne święto, zwane także świętem Matki Boskiej Zielnej. Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny to święto liturgiczne, które obchodzimy już od V wieku; należy do czterech dogmatów dotyczących postaci Maryi; jest symbolem zakończenia Jej ziemskiego żywota . Jednocześnie 15 sierpnia, to data tak zwanego Cudu nad Wisłą, czyli Święto Wojska Polskiego, święta państwowego; upamiętnienie zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Była to jedna z najważniejszych bitew współczesnej Europy, odmieniła być może jej oblicze… Ale także w sierpniu 1944 roku, toczy się Powstanie Warszawskie, na Śląsku w sierpniach też nie było spokojnie…

Dla nas, tu urodzonych to historia I Powstania Śląskiego – wystąpienia zbrojnego zorganizowanego przez Polską Organizację Wojskową Górnego Śląska mającego na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Rozpoczęło się w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 i trwało do 24 sierpnia. Powstanie objęło powiaty: katowickilublinieckipszczyńskirybnickitarnogórski oraz część raciborskiego.

A prapoczątek, to zgromadzenie przed kopalnią „Mysłowice” około 3 tys. śląskich robotników z żonami i dziećmi w celu podjęcia wynagrodzenia za pracę. Polała się krew, strzelał

Grenzschutz… W okolicach Tarnowskich Gór powstańcy byli dowodzeni przez Jana Zejera. Zdobyto Radzionków i Piekary Śląskie, jednak powstańcy po trzykrotnych atakach na regularne jednostki wojska niemieckiego nie byli w stanie zdobyć Tarnowskich Gór, w związku z czym wycofali się. Ale powstanie przyniosło jednak dla sprawy polskiej bardzo korzystne rezultaty. Okazało się bowiem, Górnoślązacy nie do końca akceptowali pruskich metod rządzenia, ani szykanowania ludności mówiącej po polsku, śląsku, ani bycia – „ u siebie”.  

Potem II Powstanie Śląskie, które wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920; powstańcy śląscy zdobyli w toku walk m.in. SzopieniceMikołówMurckiJanówNikiszowiecGiszowiecOchojec oraz Hutę BaildonRozbarkBrzeziny Śląskie, Dąbrówkę Wielką, Brzozowice-KamieńPiekary ŚląskieMiechowiceBoguciceBytom. Ten śląski zryw, obok III Powstania Śląskiego zostaje uznany za zwycięski…

xxx

Sierpień to miesiąc szczególny, pamięci naszej dedykowany, i jeszcze Ruch, i pewnie każdy z nas z tym miesiącem ma jakieś wspomnienia. Nasza współczesność jest istotna, bez pamięci jednak o przeszłości, jest uboższa…