NASZ JUBILEUSZ, WSPÓLNY!

22 lutego 2022r. minie trzydzieści dw lata od powołania Radzionkowskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego.

To był prawdziwy ruch społeczny, oparty na wspólnej tożsamości, na wspólnocie… Ruch, z którego potem wywodzili się potem, posłowie, radni wojewódzcy, powiatowi, miejscy, starostowie, burmistrzowie…

Potem jeszcze było wiele perypetii, dyplomacji, na najwyższych szczeblach państwa, by 1 stycznia 1998 roku móc świętować samorządność, co ogłosił w sylwestrową noc pierwszy burmistrz wolnego Radzionkowa Gustaw Jochlik.

I jeszcze Ruch Radzionków – to był także istotny argument w walce o samostanowienie – w tym czasie Ruch, mały klub, skąd tam, wszedł do I ligi piłkarskiej! To był szok sportowy, a jednocześnie cała Polska usłyszała o tym skrawku śląskiej ziemi. Miastotwórczy wkład klubu jest nie do przecenienia…

Jedną z pierwszych decyzji w tamtych latach było powołanie do życia gazety „Głos Radzionkowski”, i która ukazuje się do dziś. „Głos Radzionkowski” został reaktywowany przez RTSK dokładnie 19 lutego 1990 roku, wtedy wyszedł pierwszy numer „biuletynu”. 

Radzionków wykorzystał swą samorządową szansę, róbmy wszystko, by wykorzystał ją do końca… A o tamtych dniach pionierskich i ludziach, którym chciało się działać we wspólnym imieniu – nie można zapomnieć.